Dolny Śląsk

Wysyp grzybów w dolnośląskich lasach. Piękne okazy są m.in. pod Wrocławiem

2024-07-16 14:54

Coraz więcej grzybów w dolnośląskich lasach! W rejonie Wrocławia pojawiły się borowiki, które rosną w skupiskach. Dużo pięknych okazów grzybiarze znaleźli także w Górach Sowich. Jednak w lasach znajdziemy nie tylko borowiki, ale i koźlarza. Swoimi zbiorami mieszkańcy chwalą się w mediach społecznościowych.

Sezon na grzyby na Dolnym Śląsku powoli się rozkręca. Po opadach deszczu w dolnośląskich lasach jest coraz więcej pięknych okazów. Na jakie grzyby najczęściej się natkniemy? Sprawdzamy, co upolowali grzybiarze z Wrocławia.

Na grzyby to w Góry Sowie! Idealna miejscówka dla grzybiarzy

Od kilku tygodni w mediach społecznościowych aż huczy od informacji o pierwszych grzybach w lasach na terenie województwa dolnośląskiego. Internauci publikują kolejne zdjęcia i chwalą się okazami, które udało im się zebrać. A są to naprawdę prawdziwe smakołyki. Swoimi zbiorami chwali się nieustannie pani Marianna Kasperczyk z Wrocławia, która prowadzi bloga o grzybach. Jak sama mówi największą przyjemność ma z szukania i tropienia grzybów w lesie, a później robienia zdjęć. 

- Bystrzyca Górna, Góry Sowie. Grzybowo ostatnia miejscówka zrobiła najlepszą robotę. W niej wreszcie sporo kurek, borowiki usiatkowane, krasnoborowiki ceglastopore, a nawet "czarcie jaja" i uszaki bzowe - napisała Marianna Kasperczyk, autorka bloga pieprznik.pl

Podobne okazy znalazła w rejonie Srebrnej Góry, gdzie pojawiła się nawet pierwsza czubajka kania. W okolicy Barda z koli udało się znaleźć borowiki szlachetne. Najwięcej grzybów, jak podkreśla, jest w lasach dębowych i bukowych.

W Górach Sowich grzybiarze znaleźli m.in. krasnoborowiki, które można marynować lub przyrządzać z nich rozmaite potrawy. Trzeba zaznaczyć, że w dolnośląskich lasach jest obecnie bardzo dużo kurek, które w kuchni idealnie pasują np. do jajecznicy.

W maju grzybiarze znajdowali także koźlarze pomarańczowożółte.

- Pojawiają się też doniesienia o pieprznikach jadalnych czyli "kurkach". A na drzewach rosną żółciaki siarkowe, zwane też "kurczakami z lasu" dodaje pani Marianna.

Grzyby pojawiają się na Leśnicy

Także grzybiarze z samego Wrocławia mogą być zadowoleni. W ostatnich dniach piękne okazy pojawiły się w rejonie osiedla Leśnica, o czym także poinformowała autorka bloga Pieprznik. 

- No grubo jest. Borowiki ceglastopore / krasnoborowiki ceglastopore rosną w szeregach po 5. Piękne, zamszowe beczułeczki. Do tego, co najwspanialsze, namierzyłam 2 borowiki ciemnobrązowe! W Polsce są rzadkie. Częste są np we Włoszech - napisała 12 lipca pani Marianna.

Gdzie jeszcze można znaleźć grzyby na Dolnym Śląsku?

Jak tłumaczy wielbicielka grzybów z Wrocławia, po ostatnich opadach deszczu grzyby pojawiły się m.in. w rejonie Bystrzycy Dolnego, Michałkowej i Witoszowa – trafiła tam na 4 gatunki borowików, w tym na pierwszego szlachetnego. Grzyby można również już spotkać w lasach w rejonie Wilkszyna pod Wrocławiem, Zachełmia, Zagórza Śląskiego, Świdnicy i Kowar.

Z kolei koło Wrocławia grzyby pojawiają się już w Lesie Mokrzańskim w rejonie Wilkszyna. Jest tu na razie ich mało, ale to dopiero początek.

- Myślę że za parę lub paręnaście dni i we wrocławskich lasach będzie się działo - zapewnia.

Quiz. Czy pamiętasz powódź tysiąclecia w Polsce? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 15
Które miasta w Polsce zalane zostały przez wielką wodę jako pierwsze?