Historia

Tak dawniej wyglądało życie w uzdrowiskach na Dolnym Śląsku. Kudowa-Zdrój, Duszniki, Polanica

2024-07-28 9:44

Dolny Śląsk to prawdziwe zagłębie uzdrowisk, które od dawna przyciągają tłumy turystów. Region znany jest z wyjątkowych wód zdrojowych, które pomagają w leczeniu takich dolegliwości, jak chociażby choroby układu krążenia, czy reumatyzm. Jak wyglądały dolnośląskie uzdrowiska po wojnie? Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Dolnośląskie uzdrowiska z bogatą historią. Zdrowa i lecznicza woda z Kudowy-Zdroju

Dolnośląskie uzdrowiska przyciągały turystów z różnych rejonów Europy już w XVIII i XIX wieku. Jednym z najciekawszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku jest Kudowa-Zdrój. Znajdziemy tam zaprojektowany w stylu angielskim Park Zdrojowy i sanatoria. Park powstał w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry Parkowej. Główną atrakcją jest Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowie-Zdroju. To właśnie tu mamy okazję spróbować dwóch rodzajów wód leczniczych. Do wyboru są chłodne i ciepłe źródła. Obok pijalni jest źródło wody leczniczej - najstarszy zdrój w miejscowości, który pochodzi z 1587 roku. Pierwsze wzmianki o kudowskich wodach mineralnych pojawiły się w 1622 roku. Wspomniał o nich w swoim dokumencie został zawarty Aelurius. Napisał o wodzie "dobrej w smaku, która uważana była za zdrową i leczniczą i używana w dużych ilościach, była ona nad wino przekładana".

Pierwsze drewniane urządzenia kąpielowe powstały w Kudowie-Zdroju już w 1636 roku. Pierwsza pijalnia wód mineralnych powstała w 1772 roku. W kolejnych latach źródła były rozbudowywane. W XIX wieku wybudowano m.in. pawilon do kąpieli gazowych, park oraz promenadę. Obecnie uzdrowisko Kudowa-Zdrój rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wykonywanych jest tu ponad 50 rodzajów zabiegów leczniczych, jak np. okłady borowinowe, czy kąpiele mineralne. Uzdrowisko jako jedno z nielicznych w Polsce specjalizuje się w leczeniu otyłości i nadwagi u dzieci i młodzieży.

Polanica-Zdrój. Leczniczą sławę zyskała po 1950 roku

Innym znanym uzdrowiskiem na Dolnym Śląsku jest Polanica-Zdrój znajdująca się u podnóża Piekielnej Góry. W XVII wieku pojawiły się informacje o istnieniu w okolicy tej miejscowości źródeł mineralnych. Co ciekawe źródła były nazwane źródłami ropuch, bo często znajdowano w nich martwe żaby. W XIX wieku wybudowany został dom zdrojowy. W 1840 roku Polanica zasłynęła z tego, że ma wodę leczniczą skuteczną przeciwko „słabością podbrzusza”. Nowoczesna rozlewnia wód mineralnych powstała w latach 1905-1910. W tym czasie otwarto także nowoczesny dom kuracyjny ze 130 pokojami – obecne sanatorium Wielka Pieniawa. Zakład był uważany za najnowocześniejszy na Śląsku. Co ciekawe, Polanica-Zdrój rozsławiona została po 1950 roku, kiedy to powstał pierwszy w Polsce oddział chirurgii plastycznej. Był on w szpitalu rejonowym w Polanicy. Zabiegi stosował wówczas dr Stanisław Michałek-Grodzki.

Uzdrowisk na Dolnym Śląsku jest jednak więcej. Za główne ośrodki uzdrowiskowe uważa się: Kudowę-Zdrój, Polanicę-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój, Cieplice Śląskie-Zdrój, Świeradów oraz Czerniawę-Zdrój.

Zobacz, jak wyglądały uzdrowiska na Dolnym Śląsku po wojnie. Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Tak dawniej wyglądało życie w uzdrowiskach na Dolnym Śląsku. Kudowa-Zdrój, Duszniki, Polanica

Quiz. Jak dobrze znasz dolnośląskie zamki? Rozpoznasz je po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Na start coś łatwego. Zamek na zdjęciu to:
Quiz. Jak dobrze znasz dolnośląskie zamki? Rozpoznasz je po zdjęciu?
Zabił policjanta, dostał dożywocie