Oto najbogatsze miasta powiatowe w całej Polsce. Na czele miejscowość z Dolnego Śląska!

i

Autor: Wikimedia Commons

Dolny Śląsk

Oto najbogatsze miasta w Polsce! Jest też Dolny Śląsk

2024-03-26 14:16

Oto najbogatsze miasto powiatowe w Polsce! Zestawienie najbogatszych samorządów w Polsce co roku przygotowywane jest przez magazyn "Wspólnota". W rankingu 10 najbogatszych miast powiatowych doszło do kilku interesujących zmian, jednak lider pozostał ten sam - jest nim pewna miejscowość z Dolnego Śląska. O jakie miasto chodzi?

Najbogatsze miasto powiatowe w Polsce jest na Dolnym Śląsku

Które miasta powiatowe w Polsce są najbogatsze? Od wielu lat dane na ten temat zbiera magazyn "Wspólnota". Jego twórcy tworzą specjalną listę 10 najbogatszych miast powiatowych w całej Polsce. Na rankingu z pewnością chciałby się znaleźć każdy, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Co ciekawe, w TOP 10 znajdziemy tylko jedno miasto z Dolnego Śląska, jednak znajduje się ono na samym szczycie listy. O które miasto chodzi?

Jak wybrano 10 najbogatszych miast powiatowych w Polsce?

Aby stworzyć ranking, trzeba obrać jakąś metodologię. Magazyn "Wspólnota" listy nie tworzył po raz pierwszy, więc swoją sprawdzoną formułę miał opracowaną już wcześniej. 

„Zacznijmy od przypomnienia metody wyliczania naszego wskaźnika i krótkiej prezentacji wyników zestawienia. Metoda jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność)" – czytamy w raporcie magazynu „Wspólnota”.

Oto najbogatsze miasto powiatowe w Polsce. Polkowice znów bez konkurencji

Pierwsze miejsce w rankingu, jak już wspomnieliśmy, należy do jednocześnie jedynego dolnośląskiego miasta na liście. Chodzi o Polkowice, które od lat utrzymują się na fotelu lidera. W 2022 roku Polkowice powtórzył ten wyczyn z wynikiem zamożności na poziomie 9668,80 zł per capita.

- Najistotniejszym strumieniem naszych dochodów są podatki i opłaty lokalne, przede wszystkim od nieruchomości od osób prawnych. To blisko 32 proc. ubiegłorocznych dochodów – opowiadał przy okazji poprzedniej wygranej burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – Ale zamożność Polkowic przekłada się nie tylko na inwestycje w infrastrukturę, ochronę zdrowia czy poprawę bezpieczeństwa. To także wizerunek miasta, które wygląda pięknie jak nigdy dotąd – dodał.

Najbogatsze miasta powiatowe w Polsce:

Listen on Spreaker.