Piękne!

Jak w Hogwarcie! Zobacz wnętrza gmachu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu?

2024-05-14 15:03

We Wrocławiu znajdziemy wiele ciekawych budynków. Przechodząc obok niektórych z nich możemy poczuć się, jak w filmie. Wrocławscy fani Harry'ego Pottera z pewnością czują się, jak w krainie magii Hogwartu, gdy tylko mijają Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej przy Parku Stanisława Tołpy lub gmach dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej UWr przy ul. Szajnochy. Zobacz, jak wyglądają wnętrza gmachu dawnej biblioteki w centrum Wrocławia.

Wrocław ma swój Hogwart. To gmach dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Szajnochy we Wrocławiu. Składa się z dziesiątek sal, korytarzy i piwnic. Zaprojektował go Richard Plüddemann w stylu neogotyckim pod koniec XIX wieku. Od samego początku budynek był siedzibą Miejskiej Kasy Oszczędności, Biblioteki i Archiwum Miejskiego. Gmach przetrwał II wojnę światową bez zniszczeń i w 1946 roku został przekazany Uniwersytetowi Wrocławskiemu na potrzeby założenia Biblioteki Uniwersyteckiej.

Po przeniesieniu placówki na Kampus Grunwaldzki próbowano sprzedać zabytek, jednak władze uczelni poinformowały, że "wrocławski Hogwart" stanie się siedzibą Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pałac rodem z Hogwartu we Wrocławiu. Zobacz, jak wyglądają wnętrza gmachu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej