Noc Muzeów jest wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego możemy zwiedzić placówki kulturalne w godzinach nocnych. Jest to o tyle ciekawe, że niektóre miejsca z tej okazji przygotowują szereg różnych atrakcji, aby wizyta była jeszcze przyjemniejsza.
Podczas Nocy Muzeów 2024 we Wrocławiu będziemy mogli odwiedzić kilkadziesiąt instytucji kulturalnych. Postanowiłam ułatwić Wam nieco wybór i przygotowałam listę miejsc, które moim zdaniem koniecznie trzeba odwiedzić.
Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu. Te miejsca koniecznie musisz odwiedzić!
Muzeum Współczesne Wrocław
Ten budynek dawnego bunkra przy pl. Strzegomskim 2 jest miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić. W Muzeum Współczesnym byłam w czwartek, kiedy to jest darmowe wejście i szczerze mogę powiedzieć, że zachwyciłam się wystawami, na które wówczas trafiłam.
Podczas Nocy Muzeów 2024 będziemy mogli odwiedzić to miejsce od 16:00. Znamy już nawet cały program, co się tam będzie działo:
- 17:00-19:00 - Zielony warsztat ogrodniczy Michaliny Służewskiej (na placu za muzeum);
- 18:00 - Oprowadzanie Sylwii Owczarek po wystawach „The missing family head” i „Malarz (nie)konsekwentny” (piętro 0 i 3);
- 20:00-22:00 - Zielony warsztat kulinarny Michaliny Kosteckiej (taras);
- 21:00 - Oprowadzanie Sylwii Kościelniak po wystawach „Callart 3. Wirtualne okno” i pracach Stanisława Dróżdża (piętro 4 i 5);
- 22:00 - Muzyczny performance zharmonizowany ze schronem. Wykonanie instrumentalistów z Wrocławskiej Orkiestry Improwizowanej i kolektywu Klub Szalonych (piętro 2, 3, 4, 5);
- 00:00 Zamknięcie MWW (ostatni zwiedzający mogą wchodzić do 23:40. Po tym czasie pracownicy będą kierować gości do wyjścia).
Muzeum Śląska Wrocław
W Muzeum Śląska Wrocław byłam podczas jego otwarcia. Mimo że nie jestem ogromną fanką piłki nożnej, to zaciekawiły mnie wszystkie eksponaty, które się tam znajdują. Z ręką na sercu mogę polecić to miejsce nie tylko kibicom Śląska Wrocław, ale wszystkim fanom piłki. Znajdziemy tam dużo historii przedstawionej w interesujący sposób.
Podczas Nocy Muzeów 2024 w muzeum na Tarczyński Arenie przy al. Śląskiej 1 poznamy szczegóły z życia zasłużonych piłkarzy. Całe wydarzenie potrwa od 20:30 do 01:00.
Centrum Historii Zajezdnia
Z pewnością każdy, kto interesuje się historią Wrocławia oraz jest ciekawy, jak wyglądało życie w czasach PRL-u, musi odwiedzić Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Podczas mojej wizyty tam, nie mogłam wyjść z podziwu, jak wielu rzeczy nie wiedziałam. Moja galeria w telefonie do dzisiaj pełna jest zdjęć z tamtego miejsca.
Podczas Nocy Muzeów 2024 o 16:00 w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się występ NFM Orkiestry Leopoldinum w ramach 15. Leo Festiwalu. Inspirowany on będzie książką "Bieguni" Olgi Tokarczuk. Oprócz tego, przez cały czas trwania wydarzenia będą odbywać się też przejazdy Jelczem 043, czyli popularnym "Ogórkiem".
Muzeum Motoryzacji Topacz
W tym miejscu byłam kilka razy i podejrzewam, że liczba moich wizyt się jeszcze powiększy. Samo Muzeum Motoryzacji przy Zamku Topacz jest niezwykłym miejscem, w którym możemy cofnąć się w czasie. Z pewnością będzie to świetny pomysł dla miłośników motoryzacji, aby powspominać sobie stare czasy.
Podczas Nocy Muzeów 2024 będziemy mogli odwiedzić Muzeum Motoryzacji Topacz od 15:00.
Narodowe Forum Muzyki
Ten wyróżniający się kształtem budynek przy pl. Wolności przyciąga nie tylko tym, jak wygląda z zewnątrz, ale również swoim wnętrzem. Piękna sala koncertowa sprawia, że podczas koncertów możemy poczuć się, jak w zupełnie innym miejscu. Za każdym razem, gdy jestem w NFM-ie mam ochotę zostać tam na zawsze.
Znamy już program Nocy Muzeów 2024 w Narodowym Forum Muzyki:
- 12:00-20:15 - wystawa prac Piotra Błażejewskiego, Stanisława Kortyki i Mariana Wołczuka w ramach 9. Festiwal Malarstwa (foyer NFM);
- 13:00-16:00 - „Mobilność jest realnością” - koncerty w przestrzeniach miejskich Wrocławia;
- 16:00 - zwiedzanie NFM (obowiązują wejściówki do odebrania w kasie NFM w dniach 6-18.05);
- 18:00 - „Laboratorium dźwiękowe małych instrumentów” - warsztaty interaktywne w Sali Kameralnej dla dzieci w wieku 5-13 lat:
- w trakcie zajęć obowiązkowa jest obecność opiekuna;
- obowiązują wejściówki do odebrania w kasie NFM od 13 maja do wyczerpania puli;
- jedna osoba może pobrać jedną wejściówkę dla dziecka z opiekunem.
- 18:00, 18:45, 19:30, 20:15 - Kino organowe NFM - pokazy filmów niemych lat 20. XX wieku z muzyką na żywo w Sali Głównej:
- obowiązują wejściówki do pobrania u obsługi widowni NFM 18 maja od 17:00;
- jedna osoba może pobrać wejściówkę na jedną z czterech części wydarzenia.