Ranking

Oto najbogatsze gminy w Polsce. Jak wypadł Dolny Śląsk?

2024-03-26 14:18

Oto najbogatsze gminy w Polsce! Postanowiliśmy przejrzeć ranking Ministerstwa Finansów i sprawdzić, jak sytuacja wygląda na terenie Dolnego Śląska. Na tej podstawie stworzyliśmy własną listę 10 najbogatszych dolnośląskich gmin. Kto jest na pierwszym miejscu?

Najbogatsze gminy w Polsce. Ranking Ministerstwa Finansów

Jak co roku, Ministerstwo Finansów opublikowało ranking najbogatszych gmin w całej Polsce. Stworzony on został na podstawie dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ranking oparty jest na podstawie wskaźnika G, który obliczono na podstawie dochodów gmin z tytułu opłat i dochodów, w których uwzględniono aspekty takie jak podatki od nieruchomości, rolne, leśne oraz udział we wpływach z CIT i PIT.

Ranking najbogatszych dolnośląskich gmin 

Patrząc na całą Polskę, liderem rankingu jest gmina Kleszczów z województwa łódzkiego, gdzie zlokalizowane są Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrownia Bełchatów. Kleszczów to miejscowość licząca ledwo ponad 1800 mieszkańców, co daje całej gminie ogromną przewagę nad resztą polskich gmin. Wskaźnik G wynosi tam 29704,36, co jest ponad trzykrotnie większym wynikiem, niż druga w rankingu gmina. Jak na tle kraju wypadły dolnośląskie gminy? W pierwszej dziesiątce znajdziemy aż trzy!

Oto najbogatsze gminy Dolnego Śląska:

Listen on Spreaker.
Gmina Trzebownisko najbardziej amerykańskim miejscem w Polsce