Znana sieć sklepów redukuje etaty. Planowo zwolnionych zostanie nawet tysiąc osób

i

Autor: Wikimedia Commons

Biznes

Znana sieć sklepów redukuje etaty. Planowo zwolnionych zostanie nawet tysiąc osób

2024-04-23 14:35

Aż 1000 zwolnień w Grupie Eurocash to plan, mający na celu zachowanie konkurencyjności i rentowności spółki. Proces redukcji zatrudnień realizowany ma być do połowy 2024 roku, a docelowo z firmą pożegna się około 6-7 procent obecnych pracowników.

Liczne zwolnienia w znanej sieci sklepów. Aż 1000 pracowników straci pracę

Jak informuje ISBnews, Grupa Eurocash planuje zwolnić nawet 1000 pracowników. "Firma zdecydowała się na ograniczenie zatrudnienia, by zachować konkurencyjność i rentowność spółki w średnim okresie. Było to możliwe dzięki przeprowadzonej integracji biznesów hurtowych, ale też redukcji zatrudnienia, która w ramach wszystkich spółek Grupy Eurocash wyniesie ok. 6-7 procent" – czytamy w komentarzu spółki przesłanym ISBnews. 

Spółka podkreśla przy tym, że w 40 procentach redukcja etatów dotyczy zwiększenia produktywności, "a nie zwolnień konkretnych osób". Grupa Eurocash proces redukcji zatrudnień rozpoczęła jeszcze w 2023 r,, a potrwa on do połowy 2024 roku.

"Z punktu widzenia dynamiki branży handlowej w Polsce i konieczności utrzymania efektywności biznesu, ograniczenie zatrudnienia i wzrost produktywności pracowników są konieczne dla zapewnienia konkurencyjności niezależnego rynku FMCG w Polsce" – wskazano w komentarzu spółki. 

Celem Grupy Eurocash jest integracja spółek hurtowych oraz uproszczenie struktury organizacyjnej, czego wynikiem również są zwolnienia. Jak podkreśla jednak w wywiadzie dla ISBnews prezes Paweł Surówka, efekt redukcji zatrudnień w wynikach finansowych spółki widoczny będzie dopiero w wynikach kolejnych kwartałów.

"Największym wyzwaniem z mojego punktu widzenia jest inflacja kosztowa przy niemal braku inflacji na części sprzedażowej, stąd podejmujemy działania optymalizacyjne. Jeśli chodzi o część przychodową, to liczę, że obecne działania promocyjne na rynku doprowadzą do tego, że konsument wróci do normalnej konsumpcji, a razem z tym zobaczymy większe równoważenie między kanałami, bo 2023 rok bardzo mocno faworyzował dyskonty" - powiedział PAP Biznes Paweł Surówka.

Grupa Eurocash swoją siedzibę ma w Komornikach. Firma założona została w 1993 roku. W 2022 roku firma zatrudniała 19 636 pracowników. Do Grupy Eurocash należą m.in.:

  • Eurocash Cash&Carry,
  • Eurocash Serwis,
  • abc,
  • Delikatesy Centrum,
  • Groszek,
  • Lewiatan,
  • Inmedio,
  • Mila.
Express Biedrzyckiej - Andrzej BYRT