W wieku 81 lat zmarł Marian Gańcza. Znany wrocławski aktor i kaskader grał m.in. w Akademii Pana Kleksa

i

Autor: Freepik

Smutne wieści

Zmarł aktor Marian Gańcza. Grał m.in. w "Akademii Pana Kleksa"

2024-04-19 9:42

Marian Gańcza był wybitnym polskim aktorem i kaskaderem. Na przestrzeni wielu lat pracował na planach najpopularniejszych polskich filmów. Możemy go oglądać m.in. w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" czy "Panu Wołodyjowskim". Kilka dni temu wrocławski aktor zmarł w wieku 81 lat. O jego śmierci poinformowała filia Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.

Nie żyje Marian Gańcza. Znany wrocławski aktor miał 81 lat

15 kwietnia 2024 roku filia Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu poinformowała w mediach społecznościowych, że 12 kwietnia 2024 roku zmarł Marian Gańcza. Był on znanym wrocławskim aktorem, kaskaderem oraz pedagogiem. Odszedł w wieku 81 lat

Artysta nie tylko skupiał się na karierze aktorskiej. Angażował się również w konsultacje przy produkcjach filmowych oraz spektaklach teatralnych. W 1985 roku stworzył wyjątkowe układy pojedynków w filmie "Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego napisany", ale też odpowiadał za efekty specjalne w serialu "Życie jak poker"

Gańcza zachwycał również na wielkim ekranie swoimi umiejętnościami kaskaderskimi. Możemy je zobaczyć m.in. w:

  • "Panu Wołodyjowskim";
  • "Jak rozpętałem drugą wojnę światową";
  • "Nocach i dniach";
  • "Akademii Pana Kleksa". 

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 kwietnia 2024 roku. Marian Gańcza został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Osobowickiej we Wrocławiu

"Jego wkład w polską kinematografię pozostanie niezapomniany, a jego talent oraz profesjonalizm na zawsze pozostaną w pamięci tych, którzy mieli przyjemność z nim pracować. Jego osiągnięcia wciąż możemy podziwiać na ekranie" - czytamy we wpisie Akademii Sztuk Teatralnych na Facebooku. 

Filmy biograficzne o muzykach. Te produkcje warto obejrzeć!