Dolny Śląsk

Zima wróciła w Karkonosze. Mróz i śnieg w wysokich partiach gór

2024-04-16 18:40

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. W szczytowych partiach Karkonoszy panuje mróz do około – 6 stopni, do tego występują przelotne opady śniegu i jest silny wiatr potęgujący odczucie zimna. Pogoda jest dynamiczna, więc trzeba być gotowym na dość trudne warunki.

Kwiecień w Karkonoszach. Wrócił mróz i śnieg

- Na Śnieżce jest -6.5 °C a wiatr osiąga 76 km/h, w porywach 119 km/h. Według wzoru uwzględniającego wilgotność powietrza wynoszącą 95% temperatura odczuwalna na szczycie to -34 °C. Na szczycie Szrenicy to -18 °C – czytamy w komunikacie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jak będą wyglądały kolejne dni w górach? Według prognoz należy się spodziewać kontynuacji zimowej aury. Spaść może nawet pół metra świeżego śniegu.

- Według niektórych prognoz będzie sypało z przerwami co najmniej do końca tygodnia, według innych na przemian będzie marznący deszcz i śnieg, a temperatury na Śnieżce mogą spadać nawet do -8°C. Prosimy się odpowiednio przygotować do wędrówek – informuje KPN.

GOPR Karkonosze przekazał, że aktualnie w szczytowych partiach gór mogą występować opady śniegu, a zachmurzenie jest duże. - Szlaki w wielu miejscach śliskie - zalecamy używanie raków i kijów trekingowych. W niższych partiach gór temperatura wynosi od 1 st. C do 6 st. C w kotlinie Jeleniogórskiej – czytamy na stronie karkonoskich goprowców.

Zima w Karkonoszach trochę potrwa

Z niektórych prognoz długoterminowych wynika, że śnieg i mróz może występować w szczytowych partiach Karkonoszy do przyszłego tygodnia. Do tego, jak ostrzega GOPR, silny wiatr do 60 km/h, który może powodować zawieje śnieżne.

Kiedy powrót wiosennej pogody w górach? Jak na razie nie ma konkretnych informacji w tym temacie. Ocieplenia należy się spodziewać bliżej końca kwietnia. Wybierając się w góry trzeba na bieżąco śledzić informacje i komunikaty zamieszczane przez GOPR Karkonosze i Karkonoski Park Narodowy. Listę aktualnie zamkniętych szlaków w parku zamieszczono tutaj.

Zima wróciła w Karkonosze. Mróz i śnieg w wysokich partiach gór