Ale jaja!

Zabawne nazwy ulic we Wrocławiu. Kto chciałby tu zamieszkać?

2024-02-06 14:19

We Wrocławiu można mieszkać na dziwnych i zarazem śmiesznych ulicach. Wśród zabawnie brzmiących nazw ulic wybraliśmy np. Wyboistą, Psie Budy, Żabia Ścieżka, czy Jajczarską. Są też bardzo słodkie nazwy, jak ulica Karmelkowa, czy Cukrozetka. Skąd wzięły się ich ciekawe nazwy?

Jak się okazuje nazwy przynajmniej niektórych dziwnych bądź też zabawnych ulic mają uwarunkowania historyczne, czy też są związane z miejsce, które się przy nich znajduje. Czasem wychodzi naprawdę groteskowo. Na Sępolnie mamy np. ulicę Smętną obok cmentarza, a na ul. Wyboistej na Leśnicy trzeba uważać na nierówności.

Zabawne nazwy ulic często nawiązują do historii danego miejsca

Od niedawna we Wrocławiu jest też całkiem nowa ciekawa ulica o nazwie Cukrozetka. Tytuł ten od lat nieoficjalnie miała nadany przez mieszkańców osiedla Klecina. Z nazwą wiąże się oczywiście historia cukrowni, która dawniej była właśnie w tej okolicy. Ulica prowadziła do bramy zakładu, a jeździły nią maszyny przewożące buraki cukrowe.

Z ulicą Kurzy Targ na wrocławskim Rynku wiąże się wielowiekowa historia. Ulicę wytyczono w XIII wieku i już od początku była związana z handlem ulicznym. Oprócz drobiu można było tu dostać m.in. dziczyznę i warzywa.

Z kolei nazwa Psie Budy w centrum Starego Miasta wzięła się prawdopodobnie od skromnej zabudowy, która przypominała psie budy. Ulicę wytyczono w XV wieku. To właśnie wtedy w centrum miasta mieszkali bogaci mieszczanie, a na obrzeżach biedota.

Dziwnych i śmiesznych jest jednak więcej we Wrocławiu. Może i wy znacie zabawne ulice, których nie wymieniliśmy? Podzielcie się tym w komentarzu.

Zabawne nazwy ulic we Wrocławiu. Kto chciałby tu zamieszkać?