Nowe atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Byliście już tam?
1. Platforma widokowa na Trojaku w Lądku-Zdroju. To rewelacyjny stały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę na Góry Złote, czy Masyw Śnieżnika. Atrakcja od razu spodobała się zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym ten rejon Dolnego Śląska. Miłośnicy górskich wędrówek mogą zajrzeć idąc np. niebieskim szlakiem z Lądka-Zdroju do Starego Gierałtowa, czy zielonym z Przełęczy Lądeckiej do Przełęczy Gierałtowskiej.
2. Podziemna trasa turystyczna w Bystrzycy Kłodzkiej. Ta nowa atrakcja to w rzeczywistości XIX-wieczne podziemia starego browaru z 1887 roku i pomieszczenia dawnego więzienia. Zachowały się tam wyryte napisy, świadczące o tym, że więźniowie przebywali tam już w 1881 roku. Wszystkie te miejsca zostały gruntownie wyremontowane i przygotowane dla turystów. Dwa osobne budynki zostały połączone nowymi schodami, dla turystów dostępna jest winda, a nad podziemiami powstał ścieżki spacerowe z trawnikiem i ławkami. Aby zobaczyć trasę trzeba umówić się na wizytę w Centrum Informacji Turystycznej.
3. Zamek Książ udostępnił apartamenty księżnej Daisy. Można już oglądać odnowione pomieszczenia, w których swoje apartamenty miała Daisy von Pless, która przed wojną przyczyniła się do rozwoju Wałbrzycha i całego Dolnego Śląska. Bogato zdobione apartamenty zostały zniszczone w 1944 roku, gdy naziści przebudowali wnętrza obiektu. Na podstawie zachowanych zdjęć odtworzono wystrój apartamentów, które znajdują się na drugim piętrze zabytkowego budynku. Od 12 grudnia pomieszczenia mogą zobaczyć wszyscy, którzy zdecydują się na zwiedzanie byłej rezydencji.
4. Nowy pawilon dla rzadkich zwierząt w ZOO Wrocław. Na terenie wrocławskiego zoo powstał nowy pawilon, w którym można podziwiać unikatowe ptaki dzioborożce karbodziobe. Woliera, jak informują przedstawiciele zoo, zlokalizowana jest w starej części ogrodu, w narożniku od strony kanału Odry i ul. Wajdy (za Ptaszarnią). Wartym podkreślenia jest fakt, że te nietypowe ptaki to są bardzo tajemnicze, mają ciekawe zwyczaje lęgowe. Wyróżniają się upierzeniem i charakterystyczną naroślą na dziobie.
5. Złotostocki Szlak Gwarków w Złotym Stoku. To świetna interaktywna zabawa edukacyjna, która polega na odszukiwaniu rozmieszczonych w różnych miejscach figur. Wszystkie potrzebne rzeczy do zabawy otrzymamy w Informacji Turystycznej Złoty Stok w Rynku. Szlak obejmuje szczególne miejsca związane z wydobyciem złota od czasów średniowiecza do współczesności. Dodatkowo każda postać jest inna, ma inne atrybuty charakterystyczne dla wykonywanych czynności związanych z wydobyciem i przerobem złota. Dla zdobywców szlaku przewidziane są nagrody.
Na Dolnym Śląsku powstaje coraz więcej nowych atrakcji turystycznych. O której warto jeszcze wspomnieć? Napiszcie w komentarzu.