Podróże

Z Wrocławia na weekend. Czeska Szwajcaria i słynna Prawczicka Brama

2023-09-01 8:52

W ten weekend polecamy wam urocze okolice Děčína w Czechach. Tuż obok tego klimatycznego miasta jest jedna z największych atrakcji tego regionu - Czeska Szwajcaria wraz ze słynną Prawczicką Bramą. Ale sam Děčín ma wiele do zaoferowania. Przekonajcie się sami!

Największa naturalna brama skalna w Europie znajduje się na terenie Czech, niedaleko miejscowości Děčín. Prawczicka Brama to najbardziej znany obiekt regionu Czeskiej Szwajcarii. I właśnie ten ogromny obiekt mierzący 21 metrów wysokości warto sobie obrać za cel weekendowej wycieczki z Wrocławia.

Zanim jednak dotrzemy do słynnej Bramy dojedziemy do miasta Děčín leżącego nad jedną z najdłuższych rzek w Europie - Łabą. Miejscowość jest ciekawie położona. Na lewym brzegu znajduje się administracja miasta z ratuszem i urzędami, a na prawobrzeżnej części historyczna starówka i Zamek Przemyślidów na ogromnej skale. Obecnie można zwiedzać dziedziniec i spacerować w parku tuż pod zamkiem. Z Zamku do starej części miasta prowadzą kaskadowe ogrody.

W samym mieście jest wiele innych atrakcyjnych obiektów - to np. barokowy Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża (przed wejściem kameralny plac z kawiarenkami), synagoga w stylu secesyjnym, czy "mały most Karola z Pragi". Jedną atrakcji przyciągających do miasta turystów jest Via ferrata - jest to alternatywa dla amatorów parków linowych, zapewniająca wrażenia i piękne widoki.

Będąc w Děčínie warto wybrać się w rejs po Łabie. Jest tu sieć tramwajów wodnych, które zabiorą nas w wyprawę po jednej z najdłuższych rzek Europy, która liczy ponad tysiąc kilometrów.

Cel wycieczki - Prawczicka Brama

Prawczicka Brama znajduje się niedaleko wsi Hřensko.To wyjątkowa formacja skalna złożona z dwóch opierających się o siebie piaskowców. Jest największą w Europie skalną bramą. Na terenie obok Bramy jest wiele punktów widokowych. Turyści mogą podejść pod sam łuk skalny i zrobić widowiskowe zdjęcia.

Jednak najlepsze miejsca na podziwianie bramy rozpościerają się z punktów widokowych położonych na wyższych częściach skały. Żeby do nich dojść trzeba wrócić do bramy wejściowej, gdzie prowadzi ścieżka do kolejnych punktów widokowych - z trzech dodatkowych ścieżek możemy oglądać łuk w całej okazałości. W rejonie można odpocząć spożywając posiłek w restauracji. Częścią całego kompleksu jest pałacyk zbudowany w 1881 roku - Sokole Gniazdo. Obiekt prawie styka się ze skałami.

Jak się tam dostać?

Do samego Děčína, który jest fantastyczną bazą wypadową w pobliskie góry dojechać można pociągiem kolei czeskich z Liberca. Z kolei do Liberca można w prosty sposób dojechać pociągiem ze Szklarskiej Poręby Górnej (dojeżdżają tam pociągi KD, IC oraz PolRegio Kamieńczyk). W okolice Prawczickiej Bramy z Děčína odjeżdżają autobusy linii 434.

Z Wrocławia na weekend. Czeska Szwajcaria i słynna Prawczicka Brama