Uniwersytet Wrocławski bardzo wysoko w światowym rankingu!

i

Autor: Tomasz Sikora / mat. prasowe

Uniwersytet Wrocławski bardzo wysoko w światowym rankingu!

2021-03-15 15:57

W połowie tygodnia opublikowano wyniki światowego rankingu kształcenia szkół wyższych RankPro. Według niego Uniwersytet Wrocławski jest na drugim miejscu w Polsce za Uniwersytetem Warszawskim. RankPro ocenia elementy składające się na dydaktykę, czyli poziom kształcenia.

Na pierwszym miejscu Cambrige, na drugim MIT, trzeci jest Yale, a czwarty Oxford. Uniwersytet Wrocławski został sklasyfikowany na 224 miejscu w Europie. Przed wrocławską uczelnią z polskich szkół wyższych jest tylko Uniwersytet Warszawski. W skali świata, Uniwersytet Warszawski znalazł się na 247 miejscu, a Uniwersytet Wrocławski na 441.

– Co dla nas istotne, Uniwersytet Wrocławski, jak i większość pozostałych polskich szkół wyższych notowanych w tym zestawieniu poprawiło swoje pozycje rankingowe. Trzeba jednak pamiętać, że to ranking nietypowy. W ogóle nie bierze pod uwagę np. publikacji i cytowań. Skupia się na danych, od których zależy jakość kształcenia – mówi profesor Eugeniusz Zych, prorektor ds. Badań Naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uniwersytet Wrocławski jest jedyną w południowo-zachodniej Polsce Uczelnią Badawczą. Do pracy badawczej włączani są także studenci. Uczelnia zaprasza do siebie najlepszych maturzystów z całej Polski. W programie „Młody badacz” przeznacza się Milion złotych dla stu najlepszych studentów pierwszego roku.

Uniwersytet Wrocławski otwiera także innowacyjne kierunki. To na przykład powrót do jednostopniowych elitarnych studiów pięcioletnich. Na prestiżowy kierunek „Medyczna Biotechnologia Molekularna” – zaprosi tylko 20 kandydatów. Od 4 semestru studenci będą mieli swoich indywidualnych tutorów, którzy będą ich prowadzić w czasie studiów.

– Dużą wagę ma także tak zwane umiędzynarodowienie, czyli stosunek studentów obcokrajowców do całkowitej liczby studiujących. Tu Uniwersytet Wrocławski ma obok Warszawskiego najlepszy współczynnik w Polsce. Rzeczywiście mamy studentów z całej Europy – przyciąga ich z pewnością Wrocław, ale też, jak wynika z wyników ankiet, dobra opinia o uczelni wśród zagranicznych absolwentów – opisuje prof. Patrycja Matusz prorektorka ds. współpracy międzynarodowej.

Jest jeden z elementów, nad którym obecnie Uczelnia intensywnie pracuje i który – jak również wynika z RankPro – musi poprawić. To tak zwana „reputacja międzynarodowa”. Co się za tym kryje?

– Poprawiać reputację można przez m.in. większą liczbę naukowo-badawczej współpracy zagranicznej (wspólne projekty, publikacje, programy studiów z podwójnym dyplomem, itd.). Ranking reputacyjny stanowi 25% wagi ogólnego rankingu RankPro. Gdyby Uniwersytet Wrocławski tu był mocniejszy jego pozycja rankingowa mogłaby poprawić się o nawet sto miejsc. Ważne, że nad tym pracujemy i nasza pozycja z roku na rok w tym zestawieniu się poprawia – ocenia prorektor Patrycja Matusz.

Raport z anteny 15.03, godz.10

Na którym kontynecie leżą te miasta?

Pytanie 1 z 10
Na jakim kontynencie leży Moskwa?