Stada dzików na ulicach Wałbrzycha. „Chrumkają i spacerują środkiem ulicy”

i

Autor: unsplash.com

Dolny Śląsk

Stada dzików na ulicach Wałbrzycha. „Chrumkają i spacerują środkiem drogi”

2023-09-01 14:30

Mieszkanka Wałbrzycha naliczyła 26 dzików w rejonie ulicy Jaworowej i Alei Kasztanowej. Zwierzęta buszują coraz częściej w różnych rejonach miasta. Wzbudza to niepokój mieszkańców, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. W ostatnich tygodniach samochodowych kolizji z udziałem dzików było sporo. Jednak to problem nie tylko Wałbrzycha.

Dziki coraz częściej wychodzą na wałbrzyskie ulice. O młodych dzikach spacerujących na ulicach Gagarina i de Gaulle’a poinformowali redakcję dziennik.walbrzych.pl zaniepokojeni czytelnicy. Co gorsza, dziki wychodzą na drogi nie tylko w porze nocnej, ale i za dnia, wzbudzając tym samym strach mieszkańców. Niestety, zwierzęta potrafią bez problemu wejść na ruchliwą ulicę de Gaulle’a.

Stada dzików przyciąga do miast pożywienie

Podobne sygnały dochodzą od mieszkańców z innych części Wałbrzycha. - Zapraszam do spaceru wokół ul. Jaworowej, Alei Kasztanowej i okolic. Przy liczeniu około 26 sztuki można już się pogubić. Wszystko przeorane, chrumkające w krzakach, spacerujące środkiem chodników i dróg – skomentowała w mediach społecznościowych jedna z mieszkanek. Zwraca ona też uwagę na to, że zwierzęta są wabione na ulice miasta przez resztki pożywienia walające się przy śmietnikach.

- Spleśniały chleb, korpus kurczaka z niedzielnego rosołu, lub pół sitka makaronu spaghetti, którego się za dużo ugotowało – wymienia.

Ludzie obawiają się jednak, że w końcu może dojść do groźnej sytuacji np. w kontakcie z psem i człowiekiem. Tym bardziej, że chętnie przemieszczają się w stadach. Tak jak to np. było w dużej dzielnicy mieszkalnej Wałbrzycha – na Nowym Mieście. Tam widziane było 15 dzików, które chodziły i niszczyły trawniki.

W mediach społecznościowych mieszkańcy piszą, że boją się chodzić do pracy, boją się ataku dzików. Zwierzęta te grasują też na ul. Przemysłowej, Lubelskiej, Mazowieckiej, czy Batorego.

Ale dziki można spotkać także w stolicy Dolnego Śląska. Nie dalej jak w lipcu tego roku stado dzików spacerowało na osiedlu Sołtysowice. Zwierzęta wyglądały na oswojone, bo nic sobie nie robiły z obecności człowieka.

Jak reagować gdy spotkamy dzika?

Jak powinniśmy zareagować, gdy spotkamy dzika? Na stronie Lasów Państwowych czytamy, że: jeśli już znajdziemy się w sytuacji, kiedy zwierzę zaczyna biec w naszą stronę, wystarczy zejść mu z drogi. Dziki nie są zwrotne. Żeby zawrócić, muszą zahamować i dopiero zmienić kierunek biegu.

Drugą ważna zasadą jest nie dokarmianie dzików w mieście. W ten sposób przyzwyczajamy je do pożywienia, które dostaną na ulicach. Ważne też nie podchodzić do tych zwierząt, jeśli poczują zagrożenie mogą zaatakować.

Najpiękniejsze uzdrowiska Dolnego Śląska. Tu odpoczniemy w wyjątkowej scenerii