Solpol zrównany z ziemią

i

Autor: Murator

Z życia miasta

Solpol to już historia. Taki budynek pojawi się w miejscu jego wyburzenia [WIZUALIZACJE]

2024-02-14 15:02

Solpol, znany dom towarowy wybudowany na początku lat 90-tych w stylu postmodernistycznym został we wrześnie zeszłego roku doszczętnie zburzony. Pomimo argumentów znanych architektów w Polsce dotyczących objęcia go ochroną konserwatorską, budynku nie udało się uratować. Obecny właściciel nieruchomości – firma, której współzałożycielem jest miliarder z rodziny Kulczyków – poinformował, co zamierza zbudować w jego miejscu. Pojawiły się już pierwsze wizualizacje apartamentowca.

Pomimo długiej walki Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia o wpisanie Solpolu do rejestracji zabytków i jednocześnie nadania mu ochrony przed decyzją rozbiórkową, budynek zniknął z powierzchni ziemi we wrześniu 2022 r. Właścicielem gruntu została firma Noho Investment z Krakowa. Do sieci trafił już wizualizacje apartamentowca przy ul. Świdnickiej, który już niebawem się tam pojawi.

Inwestycja Dolne Młyny to m.in. mieszkania, prywatna sala kinowa, sala fitness, sauna i pokój klubowy. W Młynach Mogilska oprócz apartamentów zaprojektowano np. biuro z czytelnią, salę kinową, pokój majsterkowicza, a nawet myjnię dla psów.

W nowej inwestycji powstanie budynek mieszkalny z usługami. Część usługowa na parterze, przestrzeń mieszkalna na wyższych kondygnacjach. Będzie to pierwsza taka inwestycja, o takim standardzie we Wrocławiu.

Projekt stworzyła pracownia architektoniczna AP Szczepaniak. Przedstawione zostały dwie koncepcje zabudowy działki.

Historia Solpolu

Dom towarowy Solpol wybudowany został w latach 1992 – 1993 przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu. Styl architektoniczny w jakim został zbudowany to postmodernizm.

Od początku lat 90. na działce, na której powstał Solpol działały prowizoryczne parterowe budynki gastronomiczno-handlowe. W 1991 roku działkę kupił Zygmunt Solorz. Projekt nowego domu towarowego powstał w pracowni architektonicznej Studio Ar-5 prowadzonej przez Wojciecha Jarząbka.

Solpol otwarto 6 grudnia 1993 roku. Obiekt wyróżniał się nie tylko wyglądem. Mieszkańcy zwracali uwagę na jego nowoczesność na tle innych tego typu wrocławskich miejsc. Jednym się podobał, inni uznali go za kicz.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Pseudonimy znanych miast. Znasz je?

Pytanie 1 z 15
Na start: Big Apple (Wielkie Jabłko) to określenie używane w stosunku do...