Skandal we Wrocławiu. Wandale zniszczyli świecznik chanukowy i podpalili flagę Izraela

i

Autor: FB, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Wrocław

Skandal we Wrocławiu. Wandale zniszczyli świecznik chanukowy i podpalili flagę Izraela

2023-12-15 9:07

Do szokującego zdarzenia doszło na ul. Oławskiej we Wrocławiu. Grupa wandali zniszczyła świecznik chanukowy i podpaliła flagę Izraela. "Będziemy szukać sprawców tego brunatnego przestępstwa” - zapowiada prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Sprawą zajęła się już policja.

Skandal we Wrocławiu. Grupa wandali zniszczyła świecznik chanukowy i podpaliła flagę Izraela

Atak wandali we Wrocławiu miał miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak w Sejmie poseł Grzegorz Braun zgasił gaśnicą świecznik chanukowy podczas obchodów żydowskiego Święta Świateł.

O dewastacji na ulicy Oławskiej poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

- Wierzyłem do końca, że nikt nie będzie chciał i nawet przez myśl mu nie przejdzie by „dorównać” posłowi Braunowi i jego gaśnicy sprzed kilku dni w polskim Parlamencie. Myliłem się jednak – napisał prezydent.

Do zdarzenia doszło w czwartek wieczorem. Wiadomo, że 5 zamaskowanych osób dokonało dewastacji świecznika chanukowego, który stał na ul. Oławskiej. Wandale weszli na konstrukcję świecznika, następnie wyciągnęli flagę Izraela i podpalili ją. Później dwóch z nich przewróciło konstrukcję świecznika. Sprawcy uciekli w stronę ulicy Świdnickiej.

„Będziemy szukać sprawców tego brunatnego przestępstwa”

Prezydent Wrocławia potępił akt wandalizmu i poinformował, że sprawa została zgłoszona policji.

- Oświadczam z całą mocą i to kolejny raz: we Wrocławiu nie ma miejsca na żaden rasizm, ksenofobię, antysemityzm oraz inne dzikie oraz chuligańskie zachowania. Od lat piętnujemy tego typu postawy. Wspólnie ze służbami policji, której przekazaliśmy już zabezpieczony monitoring, podjęliśmy działania i będziemy szukać sprawców tego brunatnego przestępstwa z całą stanowczością – przekazał Jacek Sutryk.

Wrocławska policja potwierdza, że od momentu zgłoszenia prowadzi swoje działania w celu ustalenia sprawców.

- Od momentu zdarzenia prowadzimy intensywne działania, ustalamy m.i. Personalia tych osób, wyjaśniamy okoliczności i to jakie były intencje sprawców, dlaczego to zrobili. Na razie za wcześnie, żeby mówić cokolwiek więcej. Po zatrzymaniu osób i wysłuchaniu ich wyjaśnień będziemy mogli odnieść się do sprawy – komentuje mł. asp. Rafał Jarząb z wrocławskiej policji.

Przypomnijmy, że we wtorek 12 grudnia, do podobnego zdarzenia doszło w budynku Sejmu. Świecznik chanukowy przy użyciu gaśnicy zgasił poseł Grzegorz Braun. To zdarzenie wywołało skandal, sam poseł został wykluczony z obrad Sejmu, a klub Konfederacji zawiesił Brauna w prawach członka i zakazał wystąpień z mównicy.

Incydent z Wrocławia od samego rana komentują w sieci zszokowani mieszkańcy miasta.

„To się dzieje na naszych oczach. W XXI wieku. Dopóki jest odgórne przyzwolenie, lub brak reakcji i konsekwencji, będziemy świadkami podobnych sytuacji.”

„Brak słów na ten wandalizm. Jest mi przykro, że znowu jak w 1968 roku próbuje się odrodzić rasizm, antysemityzm. Ludzi, którzy afiszują się i namawiają do takiego zachowania należy z całą pewnością ukarać. Nie ma mojej zgody na takie zachowania.”

Chanuka to święto żydowskie, które trwa 8 dni. Obchodzone jest w okresie przesilenia zimowego. Głównym obrzędem jest zapalenie świec na dziewięcioramiennym świeczniku.

Wrocław. Ostatnie pożegnanie policjantów zastrzelonych na służbie. "Wasz tata jest bohaterem"