Tory

i

Autor: Shutterstock Tory

Rewolucja w kolejach! Na tory wjeżdżają pierwsze wagony rowerowe

2022-05-25 13:29

Koleje Dolnośląskie jako pierwszy przewoźnik w Polsce uruchamiają wagony rowerowe. Pierwszy skład na początku lipca wyjedzie na trasę z Wrocławia, przez Sobótkę do Świdnicy. Niewykluczone, że później pojawią się następne.

Niekończąca się historia dotycząca oddania linii kolejowej do użytku na trasie z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę wreszcie dobiegła końca. Początkowo po zrewitalizowanym przez spółkę PKP PLK odcinku pociągi miały jeździć już w grudniu 2020 roku. Później wyznaczono grudzień 2021, ale i w tym terminie nie udało się odebrać inwestycji. Mowa była też o marcu 2022 - też nie wyszło. Ostatecznie, pierwsze pociągi pojadą tamtędy w połowie czerwca obecnego roku.

Dodatkowo, w sezonie letnim Koleje Dolnośląskie będą wykorzystywać na tym odcinku trasy wagony rowerowe. Opłaty za przewóz jednośladu są zbieżne z obecnym cennikiem, niezależnie od liczby stacji, na których będzie on przewożony.

Dla utrzymania rozkładowych godzin odjazdu załadunek roweru do wagonu będzie odbywał się na wyznaczonych stacjach z pomocą drużyn konduktorskich. Do obsługi połączeń z Wrocławia do Świdnicy w ramach pilotażu przewoźnik przeznaczy dwa specjalnie przygotowane wagony. Ich remontem i adaptacją do nowej funkcji zajmuje się firma Sarkom z podwrocławskiej Oleśnicy. Łącznie Koleje Dolnośląskie planują wyremontować i wprowadzić do ruchu pięć takich wagonów.

Pomysł wprowadzenia wagonów rowerowych w taborze Kolei Dolnośląskich pozytywnie zaopiniował Urząd Transportu Kolejowego.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!