Regały zero waste na cmentarzach we Wrocławiu. Sprawdź, na których są i co można tam zostawić

i

Autor: Zarząd Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu

Wrocław

Regały zero waste na cmentarzach we Wrocławiu. Sprawdź, na których są i co można tam zostawić

2023-10-31 14:47

Na największych wrocławskich cmentarzach stanęły regały zero waste. To specjalne półki, na których możemy zostawić znicz lub osłonę, które nadają się do ponownego wykorzystania. Takie zniczodzielnie pomagają dbać o środowisko, bo na cmentarzach w okresie świąt zawsze generowane są tony odpadów. Gdzie znajdują się takie stojaki i jak z nich korzystać?

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku na cmentarzach w całym kraju trwają ostatnie porządki i dekorowane są groby bliskich. 1 listopada mnóstwo ludzi będzie zostawiać na nagrobkach znicze i kwiaty. Podczas świąt na cmentarzach generowana jest ogromna ilość odpadów, dlatego Wrocław zachęca do nie marnowania zniczy. Służą do tego specjalne regały zero waste, które znajdziemy na największych cmentarzach we Wrocławiu.

Bądź eko na cmentarzu

Wrocławski ratusz zachęca do ograniczania użycia ozdób, dlatego w specjalnie oznaczonych miejscach można zostawić m.in. znicze, osłonki do zniczy czy baterie. Jak się okazuje, zainteresowanie takimi stojakami jest spore. Mieszkańcy nieustanie z nich korzystają, jednak pamiętać należy o pewnej zasadzie. Bardzo ważne, żeby pozostawione rzeczy nadawały się do użytku.

- Pamiętajmy jednak, by zostawiać tam rzeczy, które faktycznie będzie można ponownie położyć na grobach bliskich. Wypalone wkłady wyrzucajmy do śmietników - zaznacza Anna Ciesłowska, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu.

Gdzie znajdziemy regały zero waste we Wrocławiu?

Regały zero waste ustawiono na trzech cmentarzach we Wrocławiu: Osobowickim (ul. Osobowicka 59), Grabiszyńskim (ul. Grabiszyńska 333) oraz Psie Pole (ul. Kiełczowska 90). Stojaki znajdują się przy głównych bramach wejściowych.

Przypomnijmy, że tego typu akcje zero waste są organizowane co roku. Miasto tym samym zachęca do zmniejszania liczby odpadów oraz wydatków osób odwiedzających cmentarze. Warto dodać, że Wrocław nie jest jedynym miastem, w którym taka kampania jest realizowana. Zniczodzielnie są m.in. w Warszawie, Gnieźnie, czy Kołobrzegu.

Oto najbiedniejsze gminy na Dolnym Śląsku. Tutaj życie nie jest najłatwiejsze