Dolny Śląsk

Polskie miasteczko w stylu "slow". We Wleniu czas jakby się zatrzymał

2024-06-04 14:05

Coraz częściej na urlop wybieramy miejsca oddalone od obleganych, turystycznych miast. Chcemy spacerować po lesie, oddychać świeżym powietrzem i napawać się widokiem pięknych krajobrazów. Jednym z takich uroczych miast w województwie dolnośląskim, gdzie można znaleźć wytchnienie, a do tego zobaczyć coś wyjątkowego jest Wleń.

Wleń na Dolnym Śląsku to położone w dolinie spokojne miasteczko z niesamowitym klimatem. Znajdują się tu aż dwa pałace i wspaniały zamek z długą historią. Miasto, przez które przepływa rzeka Bóbr otoczone jest pięknie zalesionymi wzgórzami. W tych wyjątkowych okolicznościach można przenocować np. w pałacu lub w gospodarstwach agroturystycznych rozmieszczonych w różnych punktach miasta.

Wleń, czyli miasteczko z klimatem, które warto odwiedzić

W ostatnim czasie chętnie podróżujemy do miejsc mniej obleganych przez turystów. Takim miastem na Dolnym Śląsku jest z pewnością Wleń, które niedawno dostrzegł też popularny portal „National Geographic”. Podkreślono, że właśnie we Wleniu życie płynie w zwolnionym tempie, ale to nie wszystko, bowiem miasteczko położone nad rzeką Bóbr ma do zaoferowania wiele więcej. Jest tu wyjątkowy na skalę całej Polski zabytek - Zamek Wleń. Ta malowniczo położona dawna książęca rezydencja od ponad 850 lat góruje nad okolicą. W zamku bywała m.in. św. Jadwiga oraz jej syn, który więził tu biskupa. Co więcej, góra na której wybudowano zamek to w rzeczywistości wygasły wulkan. Obok zabytku można natrafić nawet na tzw. lawy poduszkowe, które zastygły pół miliarda lat temu na dnie jeziora.

W tym niewielkim miasteczku są także inne zabytkowe obiekty. To np. Pałac Książęcy we Wleniu. Z tym miejscem związana jest straszna historia „krwawych walentynek”. 14 lutego 1921 roku o została tu zamordowana 16-letnia Dorothea Rohrbeck, która była jedyną dziedziczką wielomilionowej fortuny, oraz 12- letnia Urszula Shade. Najpewniej motywem zbrodni był żądza przejęcia majątku. Na karę śmierci skazano wuja Dorothy, ale wyroku nie wykonano, bo mężczyzna popełnił samobójstwo. Podobno duch dawnej właścicielki posiadłości do dziś daje o sobie znać.

We Wleniu warto również zobaczyć kościół św. Jadwigi, kościół Św. Mikołaja, ratusz położony na starym mieście oraz inne zabytkowe budowle. Poza zwiedzaniem można skorzystać z różnego rodzaju innych atrakcji, jak chociażby przejażdżek rowerowych, konnych, czy spływów pontonowych. Sama okolica jest idealna na wypoczynek – w pobliżu jest np. Jezioro Pilchowickie i słynna zapora, a kawałek dalej Jelenia Góra.

Miasto z burzliwą historią

Wleń to urocze miasto, które jest położone w południowo - zachodniej części województwa dolnośląskiego w powiecie lwóweckim. Stolica gminy o tej samej nazwie leży u podnóża pięknych Sudetów Zachodnich. Obecnie mieszka tu ok. 2 tysięcy ludzi. Pierwsze udokumentowane wzmianki o Wleniu pochodzą z 1228 roku, jednak początek osady nastąpił w 1214 roku.

W pierwszych wiekach Wleń dostał takie przywileje jak np. prawo pobierania cła, czy handlu suknem. Powstały również nowe budynki jak ratusz, czy domy bogatych mieszczan. W kolejnych wiekach niestety dobra passa się kończyła. W 1428 roku mieszkańcy musieli opuścić miasto, które zalała woda rzeki Bóbr. Powodzie nawiedzały miasto na przestrzeni wielu wieków. W 1813 roku miasto prawie całe spłonęło podczas walk między wojskami francuskimi a pruską armią. Dzisiejsza zabudowa pochodzi z okresu XIX i XX wieku.

Z ciekawostek, na wleńskim rynku można zobaczyć pomnik gołębiarki – to odniesienie do handlowej przeszłości miasta, w którym odbywały się targi gołębi.

Polskie miasteczko w stylu "slow". We Wleniu czas się jakby zatrzymał