Dolny Śląsk

Ten dolnośląski zamek jest najstarszy w całej Polsce. Wygląda zjawiskowo

2024-05-28 14:07

Najstarszy murowany zamek w Polsce znajduje się w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku. Zamek Wleń, czyli malowniczo położona dawna książęca rezydencja od ponad 850 lat góruje nad okolicą. Do dziś zachowała się wysoka wieża, a także spore fragmenty murów. Z tego miejsca możemy podziwiać wspaniałe pasmo Karkonoszy.

Ruiny Zamku Wleń (Lenno) położone są nad Doliną Bobru nieopodal miejscowości Wleń. Z zapisków historycznych wynika, że pierwsza murowana budowla zamku powstała w 1160 roku i był to dom romański. W tym miejscu już X wieku funkcjonował drewniany gród obronny. Budowę zamku rozpoczął książę Bolesław Wysoki. Powstały obiekt jest uznawany obecnie za najstarszy świecki budynek na Śląsku, a także według badań archeologów najstarszy zamek w Polsce. Ceglane zamki w Legnicy i we Wrocławiu zaczęto budować później.

W XIII wieku do zamku dobudowano kaplicę, a także wieżę. Niestety, zamek został zniszczony w trakcie wojny trzydziestoletniej w 1646 roku i od tamtego czasu pozostały po nim ruiny. W dobrym jednak stanie jest zamkowa wieża, z której możemy podziwiać pasmo Karkonoszy oraz obłędną panoramę Gór Kaczawskich i Pogórza Izerskiego.

Tajemnice Zamku Wleń na Dolnym Śląsku

Góra Zamkowa, na której jest wybudowany Zamek Wleń to w rzeczywistości wygasły wulkan. Obok zamku można natrafić na tzw. lawy poduszkowe, które zastygły pół miliarda lat temu na dnie jeziora.

Z innych ciekawostek o Zamku Wleń warto przytoczyć, że w 1256 roku książę Bolesław II Rogatka (wnuk Henryka I Brodatego i św. Jadwigi), uwięził w wieży biskupa wrocławskiego Tomasza I. Powodem był spór biskupa z Henrykiem Brodatym o kościelne dobra. Jak się okazuje, książę często zamykał w wieży ludzi. Chciał tam uwięzić także księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa – swojego bratanka.

Najstarszy zamek w Polsce jest dostępny dla zwiedzających

Przez około 30 lat na terenie Zamku Wleń trwały badania archeologiczne. Od 2018 roku zamek jest dostępny dla turystów. Zarządza nim Konsorcjum Warownia, które tworzą: Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” oraz Stowarzyszenie Gildia Przewodników Sudeckich. Wstęp na teren zamku jest biletowany. Wszelkie informacje o zwiedzaniu można znaleźć na stronie zamku. W sezonie letnim (od maja do października) zamek otwarty jest od 10:0 do 18:00. W sezonie zimowym (od listopada do kwietnia) od godz. 10:00 do 16:00.

Dwa razy w miesiącu w zamku organizowane są nocne zwiedzania z pochodniami. Latem wycieczka z przewodnikiem w średniowiecznym stroju zaczyna się od rynku we Wleniu i kończy w zamku wspólnym ogniskiem. Po drodze o historii opowiadają przewodnicy. W sezonie zimowym prowadzone są krótsze wycieczki, które zaczynają się od kościoła św. Jadwigi.

Jak dojechać do Wlenia?

Na początek najlepiej dojechać do Jeleniej Góry i stamtąd w około pół godziny dotrzemy autem do Wlenia. Do zamku prowadzą łącznie dwa szlaki – żółty i zielony. Po zaparkowaniu auta w centrum miejscowości dobrym rozwiązaniem będzie pójście szlakiem zielonym w kierunku Góry Zamkowej. Spacer potrwa około pół godziny.

To najstarszy zamek w Polsce. Ma ponad 850 lat i jest na Dolnym Śląsku

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim
Listen on Spreaker.