Zgromadzone oszczędności na czarną godzinę

i

Autor: pixabay.com Kluczowe jest to, czy mamy zgromadzone oszczędności na czarną godzinę

Będą PODWYŻKI INFLACYJNE dla pracowników. Kto dokładnie je otrzyma?

2022-06-14 8:57

Przy kryzysie gospodarczym, z którym się zmagamy hasło "podwyżki inflacyjne" brzmi jak zbawienie. Okazuje się, że Blisko połowa firm — bo 40 proc. — z Europy, w tym z Polski, zapowiedziało wzrost wydatków na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze. Nie każdy może jednak liczyć na taką podwyżkę.

"Częstsze przeglądy wynagrodzeń, bony pomagające sfinansować opiekę nad dziećmi, dodatkowe nagrody uznaniowe i premie, programy rabatowe czy jednorazowe +drożyźniane+ wypłaty gotówki – to sposoby, po które sięgają teraz pracodawcy w Europie, by zmniejszyć negatywny wpływ wysokiej inflacji na koszty życia pracowników"

 - tak wynika z majowego sondażu firmy doradczej Willis Towers Watson (WTW), który przywołuje "Rzeczpospolita".

Gazeta wskazuje, że czterech na dziesięciu z ponad 570 przedstawicieli dużych i średnich firm z Europy, w tym także z Polski, przewiduje wymuszony przez inflację wzrost budżetów płacowych w najbliższych miesiącach.

"Zdecydowana większość pracodawców zrealizowała już swoje plany podwyżkowe na ten rok, ale zdają sobie sprawę, że niezbędna będzie druga tura, tym bardziej że deklarowane wzrosty budżetów wynagrodzeń nie nadążają za wskaźnikami inflacji"

 – komentuje, cytowany przez "Rz" Krzysztof Gugała, dyrektor działu praca i wynagrodzenia w WTW Polska.

Jak przypomina, jeszcze w marcowym badaniu WTW polscy pracodawcy mówili o ok. 5–8-proc. średnim wzroście budżetów płacowych w tym roku, choć w części branż, w tym w IT, ten wzrost był dwucyfrowy. Jak zaznacza Gugała, plany te dotyczyły wynagrodzeń obecnych pracowników, bez uwzględnienia nowo zatrudnionych. Tymczasem - jak czytamy - coraz częściej zdarza się, że nowi pracownicy dostają wyższą pensję niż osoby pracujące już w firmie.

Inflacja nie zwalnia tempa! Te rzeczy podrożały najbardziej! [LISTA]

"Widoczne w statystykach GUS wysokie podwyżki płac to głównie efekt rotacji pracowników między firmami i między branżami" – mówił "Rzeczpospolitej" Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Gazeta wskazuje, że zapowiadane w sondażu WTW działania pracodawców mają ograniczyć rotację kadr, szczególnie rotację fachowców i specjalistów. 

Sonda
Czy uważasz, że przez programy takie jak 500 plus czy trzynastki dla emerytów w Polsce rosną ceny?
Inflacja będzie kilka razy wyższa
Źródło: Będą PODWYŻKI INFLACYJNE dla pracowników. Kto dokładnie je otrzyma?