Pitbulle pogryzły 26-latkę na rolkach. Ich właściciel był pijany, kobieta walczy o życie w szpitalu

i

Autor: unsplash.com, sumeet singh zdj. ilustracyjne

Dolny Śląsk

Pitbulle pogryzły 26-latkę na rolkach. Ich właściciel był pijany, kobieta walczy o życie w szpitalu

2024-05-15 11:43

Makabryczne zdarzenie w Świerznie koło Oleśnicy na Dolnym Śląsku. Trzy pitbulle dotkliwie pogryzły 26-letnią kobietę, która jechała na rolkach. Poszkodowana z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Właściciel psów został zatrzymany, był pijany.

Tragedia w Świerznie. Trzy pitbulle pogryzły 26-latkę na rolkach

Do tego makabrycznego zdarzenia doszło w miejscowości Świerznie niedaleko Oleśnicy. 26-letnia kobieta jeździła na rolkach, gdy przy jednej z posesji wybiegły trzy psy rasy american bully. Mieszkanka została zaatakowana.

- 42-letni właściciel psów podjechał samochodem pod swoją posesje. Gdy wysiadł z auta, w którym przebywały psy, nie zamknął za sobą drzwi od pojazdu. Psy wybiegły z samochodu i zaatakowały przejeżdżającą na rolkach 26-letnią kobietę - relacjonuje portalowi wroclaw.se.pl starsza aspirant Bernadeta Pytel z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy.

Wściekłe psy bardzo dotkliwie pogryzły młodą kobietę. Poszkodowana została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala we Wrocławiu. Jak informuje oleśnicka policja, jej stan wciąż jest bardzo ciężki.

Policja zatrzymała właściciela psów

Z policyjnych informacji wynika, że właściciel psów w trakcie zdarzenia był pijany. - W chwili zdarzenia w wydychanym powietrzu miał 1,5 promila alkoholu. Dlatego został zatrzymany, a także zostały zatrzymane jego uprawnienia do kierowania pojazdami – przekazała policjantka w wywiadzie dla Super Expressu. Sprawa jest szczegółowo wyjaśniana. Wiadomo jednak, że gdy doszło do ataku, właściciel próbował odciągnąć pitbulle, jednak te zaczęły gryźć także jego.

Zwierzęta zostały przewiezione na obserwację do powiatowego lekarza weterynarii. Sprawą zajmie się prokuratura. Rzeczniczka oleśnickiej policji tłumaczy, że wcześniej nie było oficjalnych zgłoszeń o zagrożeniu ze strony tych psów.

Groźne rasy psów

Niektóre rasy psów uznawane są za agresywne. Jak informuje policja do takich psów zalicza się amerykański pitbullterier. Może być agresywny w stosunku do innych psów, a rasa przeznaczona jest tylko dla doświadczonych w tresurze właścicieli. Pies jest bardzo aktywny w domu. Właściciele tych psów powinni szczególnie uważać i być odpowiedzialni za swoje czworonogi. Warto pamiętać, że zgodnie z art. 77 Kodeksu Wykroczeń wynika, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 zł albo karze nagany.

Jak się bronić przed atakiem psa?

Pies najczęściej atakuje będąc sprowokowanym. Jak informują policjanci prowokacją do ataku może być np. drażnienie psa lub brak należytego sprawowania opieki nad pupilem. Co jeśli pies nas zaatakuje?

- Po pierwsze staraj się zachować spokój. Nie szarp się, bo pies chcąc cię zatrzymać, zaciśnie szczęki jeszcze mocniej. Nie uciekaj, ponieważ pies ma swoisty instynkt pościgu i złapania ofiary. Nie patrz mu w oczy, gdyż możesz go rozdrażnić i sprowokować do walki – czytamy w komunikacie policji.

Gdy pies nie wykazuje nami zainteresowania powinno się opuścić jego terytorium. Jeśli jednak chce nas zaatakować najlepszym sposobem obrony jest tzw. pozycja "żółwia". - Polega na zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa, gdyż pozwala na osłonięcie znacznej powierzchni ciała. Po jej przyjęciu niedostępne stają się partie ciała - twarz, szyja, brzuch, nogi. Ponadto ochraniane są wewnętrzne strony stawów, w których bezpośrednio pod skórą przebiegają główne naczynia krwionośne – informują policjanci.

Najpiękniejsze jeziora na Dolnym Śląsku. Tutaj są bajeczne widoki