Ciekawostki

Najstarsze miasta w Polsce. Wiele z nich znajduje się na Dolnym Śląsku!

2024-06-17 14:42

Jakie są najstarsze miasta w Polsce? Przedstawiamy wam 10 miast, które jako pierwsze w naszym kraju otrzymały prawa miejskie! Lista ta z pewnością was zaskoczy. Co ciekawe, ranking zdominowany jest przez miejscowości z Dolnego Śląska.

Jakie są najstarsze miasta w Polsce? Oto top 10!

Lista 10 najstarszych miast w Polsce może być nieco szokująca. Nie znajdziemy na niej wielkich miast, które pod względem liczby ludności można umieścić w polskiej czołówce. Co więcej, są tu również miasta, których na mapie już nie znajdziemy - zostały one wchłonięte przez inne, większe miejscowości. Jakie jest najstarsze miasto w Polsce? Możemy podpowiedzieć jedynie, że znajduje się ono na Dolnym Śląsku!

Co ciekawe, to właśnie województwo dolnośląskie zdominowało ranking 10 najstarszych miast w Polsce. Warto zaznaczyć, że najstarsze miasta w naszym kraju zakładane były na zasadach powszechnego wówczas prawa flamandzkiego, które pojawiło się na polskich terenach w wyniku napływu kolonistów z Flandrii (obecne tereny Niderlandów, Belgii i Francji) i Frankonii (obecne tereny Niemiec). Pierwsze przyznanie praw miejskich polskiemu miasto miało miejsce w 1211 roku.

Oto najstarsze miasta w Polsce:

Protest mieszkańców Duńkowiczek

Quiz. Gdzie we Wrocławiu znajdują się te atrakcje? Prawdziwi wrocławianie zdobędą 15/15

Pytanie 1 z 15
ZOO we Wrocławiu znajduje się przy
ZOO we Wrocławiu znajduje się przy ul.