Ciekawostki

Najdłuższe i najkrótsze ulice we Wrocławiu. Niektóre nie mają nawet 40 metrów

2023-11-16 18:06

Wrocław ma ponad 2400 ulic. Do najdłuższych należą m.in. Osobowicka, Armii Krajowej i Grabiszyńska. Każdego dnia ruch na tych trasach jest bardzo duży. W stolicy Dolnego Śląska są jednak takie ulice, których długość nie przekracza nawet 40 metrów. Sprawdź najdłuższe i najkrótsze ulice Wrocławia w galerii.

Najkrótsze i najdłuższe ulice we Wrocławiu. Gdzie się znajdują?

We Wrocławiu jest niemal 2,5 tysiąca ulic i placów. Niektóre z nich są bardzo rozległe i mają po kilka kilometrów, ale są i takie, których długość wynosi nieco ponad 30 metrów.

Najwięcej ulic we Wrocławiu jest w dawnej dzielnicy Fabryczna, w której obrębie jest 14 osiedli. W tym rejonie jest ponad 700 ulic, na drugim miejscu są Krzyki (14 osiedli), gdzie jest ponad 500 ulic, a na trzecim Psie Pole (11 osiedli) – tu mamy niemal 500 ulic. Łącznie wszystkie ulice we Wrocławiu mają długość ponad 1077 km.

Najdłuższa ulica ma ponad 6 km, a najkrótsza tylko 33 metry!

Najdłuższą ulicą we Wrocławiu jest ul. Osobowicka, która mierzy 6,1 km długości i znajduje się w obrębie osiedli Kleczków, Osobowice i Różanka. Przy tej ulicy znajduje się także największy cmentarz we Wrocławiu - Cmentarz Osobowicki. Jest tu przede wszystkim zabudowa mieszkaniowa. Ulica ciągnie się od Mostu Osobowickiego aż do Rędzina.

Długa jest również ulica Grabiszyńska, przy której także jest jeden z największych cmentarzy w mieście. Długość tej ulicy to ponad 4,5 km. Ponadto do najdłuższych ulic w stolicy Dolnego Śląska zalicza się także ul. Gromadzką (ponad 5,2 km), czy Armii Krajowej (ponad 3,5 km).

Najkrótszą z kolei jest ul. Jana Żiżki, która ma zaledwie 33 metry długości i znajduje się w obrębie Placu Grunwaldzkiego. Ale to nie jedyna tak krótka ulica we Wrocławiu, ul. Kurska ma 35 metrów, a ulica Bukowiecka 41 metrów.

Z ciekawostek warto jeszcze przytoczyć, które nazwy ulic są najdłuższe i najkrótsze. Za najdłuższą nazwę uważa się ulicę Rondo 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w obrębie Gądowa Małego, a za najkrótszą nazwę ul. Róż w obrębie Brochowa.

Najdłuższe i najkrótsze ulice we Wrocławiu. Niektóre nie mają nawet 40 metrów