Wrocław

Idą święta! We Wrocławiu montują iluminacje. Na ulicach gwiazdy, śnieżynki i pająki

2023-11-16 13:51

Od kilku dni na ulicach Wrocławia trwa montaż świątecznych iluminacji. W pierwszej kolejności dekoracje rozwieszane są w Rynku, gdzie już niebawem rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Tradycyjnie motywem przewodnim iluminacji są we Wrocławiu staropolskie zwyczaje bożonarodzeniowe.

Bożonarodzeniowe iluminacje we Wrocławiu to już tradycja. Na wrocławskim rynku właśnie ruszył montaż tegorocznych świątecznych ozdób. Montaż dekoracji w całym mieście potrwa do 4 grudnia, a iluminacje będą towarzyszyć mieszkańcom aż do 31 stycznia 2024 roku.

Świąteczne iluminacje 2023 we Wrocławiu. Na ulicach gwiazdy, śnieżynki i pająki

Najpierw światełka montowane są w Rynku, a to dlatego, że już od 24 listopada będzie tu działał Jarmark Bożonarodzeniowy. W chwili otwarcia jarmarku ozdoby zostaną włączone, poza choinką i innymi dekoracjami, które rozświetlą miasto 6 grudnia.

W tym roku znów motywem przewodnim iluminacji świątecznych we Wrocławiu mają być staropolskie zwyczaje bożonarodzeniowe: „podłaźniczka”, „pająk” i „świat”.

- Motywy gwiazd, śnieżynek, podłaźniczki, kul i pająków zobaczymy w formie przewieszek nad jezdnią oraz w postaci przestrzennych kompozycji na słupach oświetlenia drogowego - zapowiada Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Jak tłumaczy ZDIUM, podłaźniczka to słowiański pierwowzór choinki, królujący na polskich ziemiach aż do lat 20 XX wieku. Ścięte gałązki lub czubek świerka (albo jodły) podwieszano u sufitu i bogato dekorowano.

- Podłaźniczka i świat są rdzennie polskimi ozdobami, jednak pająki są ozdobą spotykaną na całym świecie nawet w tradycyjnych kulturach Ameryki i Australii. Świat to kulista ozdoba wykonywana z okrągłych opłatków w kolorze białym, różowym, zielonym i żółtym. Pająki, przypominające dzisiejsze żyrandole, wykonywane były ze słomy będącej symbolem urodzaju i szczęścia. Do ich wykonania używano także m.in. bibułek, włóczki, drutu, czy mchu - przekazuje Tomasz Jankowski.

Gdzie we Wrocławiu pojawią się świąteczne dekoracje?

W tym roku świąteczne choinki w postaci naturalnych świerków zobaczymy we Wrocławiu na Rynku, Nowych Żernikach, rynku starego Psiego Pola oraz placu Grunwaldzkim. Poza tym ledowe dekoracje zostaną zawieszone na rosnącym drzewku przy ul. Dobrzyńskiej.

ZDIUM zapowiada również, że elementy iluminacji ozdobią trzy fontanny: na pl. Gołębim, Orląt Lwowskich oraz Jana Pawła II. Udekorowane zostaną most i Ostrów Tumski. Dekoracje na latarniach i przewieszkach zobaczymy również na ulicach Piaskowej, św.Katarzyny, pl. Nankiera, św. Antoniego, Włodkowica, Świdnickiej i placu Kościuszki.

Jak tłumaczą drogowcy, na tegoroczne iluminacje miasto przeznaczy ok. 1,5 mln złotych.

- Po raz kolejny nie zostanie zatem zrealizowana pełna koncepcja iluminacji, którą szacuje się na ok. 2 mln zł za jeden sezon. Powodem redukcji wydatków są ograniczenia finansowe wynikające bezpośrednio z wybuchu pandemii i kryzysu energetycznego. W poprzednich sezonach ograniczenia finansowe były dużo większe, w tym sezonie jednak dobiega końca zawarta umowa i musimy rozliczyć z wykonawcą niewydane dotąd środki na zakup i przygotowanie dekoracji - informuje rzecznik ZDIUM we Wrocławiu.

Idą święta! We Wrocławiu montują iluminacje. Na ulicach gwiazdy, śnieżynki i pająki