Mężczyzna zasnął w autobusie. Zaatakował kierowcę MPK Wrocław, bo ten go obudził [FILM]

i

Autor: Wikimedia Commons

Mężczyzna zasnął w autobusie. Zaatakował kierowcę MPK Wrocław, bo ten go obudził [FILM]

2023-02-07 9:32

5 lutego 2023 roku na pętli Zawalna we Wrocławiu doszło do napaści na kierowcę autobusu linii 142. Jak informuje MPK Wrocław, "To już kolejny w ciągu ostatnich miesięcy atak na naszego pracownika". Agresor został zatrzymany i przekazany w ręce policji.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 5 lutego w godzinach porannych na pętli Zawalna. Kierowca obudził mężczyznę, który spał w autobusie, po czym poprosił go o opuszczenie pojazdu. Gdy udał się do toalety, został niespodziewanie przez "śpiocha" zaatakowany. Pracownik MPK ma ślady pobicia, ale na szczęście nie wymagał hospitalizacji. Sprawca został od razu zatrzymany, a jak informuje policja, mężczyzna dodatkowo jest podejrzewany o posiadanie substancji odurzających.

Nie pierwszy atak na pracownika MPK

Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że ataki na pracowników MPK Wrocław na przestrzeni ostatnich miesięcy stały się dosyć pospolite. We wrześniu na przystanku przy ul. Rysiej pobity został 67-letni kierowca autobusu linii 122, a pod koniec lipca pobity i ugodzony nożem został pracownik firmy wykonującej prace torowe przy ul. Grabiszyńskiej. Jak doszło do ataków? W obu przypadkach mężczyźni zwrócili uwagę agresorom, którzy próbowali zdewastować ich pojazdy. 

Do pobicia kierowcy doszło również w czerwcu 2022 r. na pętli tramwajowej Gaj. Napastnik zaatakował wówczas pracownika MPK przed autobusem. Po pobiciu i skopaniu poszkodowanego, sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Po trzech miesiącach poszukiwań trafił on ostatecznie w ręce policji. Co grozi mu za bezpodstawną przemoc i agresję? Zaledwie 2 lat pozbawienia wolności.

MPK Wrocław chce chronić swoich pracowników

Rozwiązaniem problemu nadmiernej agresji według MPK jest nadanie kierowcom statusu funkcjonariuszy publicznych. Sprawi to, że przestępstwa przeciwko nim będą ścigane z oskarżenia publicznego. Ochrona taka zapewniona jest obecnie dla kilkudziesięciu kategorii osób, np. nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek, strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, notariuszy, czy pracowników Poczty Polskiej. 

"Wrocławskie MPK stanowczo sprzeciwia się wszystkim przejawom agresji wobec naszych kierujących. Takie sytuacje są niedopuszczalne, dlatego zawsze dążymy do jak najsurowszego karania sprawców tego typu zachowań. Jako przewoźnik stawiamy na bezpieczeństwo zarówno naszych podróżnych, jak i wszystkich pracowników. To oznacza, że nadal będziemy zabiegać o nadanie kierującym statusu funkcjonariuszy publicznych" — mówi rzecznik prasowy MPK Wrocław Mikołaj Czerwiński.

Wniosek o nadanie kierowcom MPK, ale także kontrolerom biletowym, korzystania z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych wpłynął do Ministerstwa Sprawiedliwości 14 września 2022 roku. Pod pismem oprócz MPK Wrocław podpisały się również MZK Jelenia Góra oraz MZK Bielsko-Biała.