Księgarnie padają jak muchy. Przegrały walkę z internetem i Bierdronką

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Księgarnie padają jak muchy. Przegrały walkę z internetem i Bierdronką

Księgarnie padają jak muchy. Przegrały walkę z internetem i Bierdronką

2023-02-01 11:06

W 12 lat zniknęła niemal co trzecia, a tempo ich zamykania przyspieszyło. Tracą klientów na rzecz internetu, ale też sklepów spożywczych. Tylko Biedronka sprzedała w 2022 r. ok. 13,5 mln książek - podaje w środę "Rzeczpospolita".

Dziennik zaznacza, że o ile rynek książki w ostatnich latach jest stabilny i nawet rośnie, przynajmniej jeśli chodzi o ujęcie wartościowe, to jednak w przypadku sprzedawców zmian jest wiele.

Jak pisze gazeta, konkurencja na rynku jest ogromna, a z księgarniami rywalizują obecnie nie tylko innego typu sklepy stacjonarne, ale przede wszystkim platformy internetowe. W efekcie znikają z ulic. Wedle szacunków Dun & Bradstreet specjalnie dla "Rzeczpospolitej", na polskim rynku działa ich dziś niespełna 2,3 tys. - czytamy.

Według rzecznika tej wywiadowni gospodarczej Tomasza Starzyka w porównaniu z końcem grudnia 2021 r. ich liczba spadła o 2,5 proc., co jest największym spadkiem od 2017 r.

"Sytuacja księgarni jest trudna między innymi dlatego, że konkurują o klientów nie tylko z sieciami sklepów spożywczych, ale zwłaszcza internetem. Z raportu Strategy& wynika, że kategoria książki i media warta jest online już 8 mld zł, a w tym roku można spodziewać się wzrostu do 10 mld zł. W kolejnych latach sprzedaż ma nadal rosnąć w dwucyfrowym tempie" - podaje gazeta

Express Biedrzyckiej - gen. Tomasz DREWNIAK