Kontrole w szkołach po tragedii w Lubinie. Wyniki trafią do dwóch ministerstwa
We wrześniu tego roku opinią publiczną wstrząsnęły informacje na temat samobójstwa 16-letniej Julii z Lubina na Dolnym Śląsku. Dziewczyna była ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej ze strony rówieśników. 19 września odbył się jej pogrzeb, a kilka dni później ulicami Lubina przeszedł marsz milczenia. Uczestnicy domagali się zaostrzenia kar w zakresie cyberprzemocy.
Po tragedii śledztwo w tej sprawie prowadzi policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lubinie. Tymczasem w ostatnich dniach kuratorium oświaty prowadzi kontrole na terenie trzech szkół, do których uczęszczała Julia. Sprawdzane jest, czy szkoły interweniowały po otrzymaniu zgłoszeń na temat nękania dziewczyny przez jej rówieśników.
- Kontrole prowadzone są obecnie w dwóch szkołach na terenie Lubina oraz jednej szkole w Rudnej. Wnioski po kontroli w placówkach w Lubinie trafią do ministerstwa edukacji, a ze szkoły w Rudnej do ministerstwa rolnictwa, bo akurat ta placówka podlega temu ministerstwu. W protokołach, które przekazane będą również kuratorium znajdą się zalecenia
– przekazała redakcji Radia Eska Miłosława Bożek, rzeczniczka Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.
Śledczy ustalają przyczyny tragedii
W sprawie śmierci 16-letniej Julii śledztwo wszczęła we wrześniu Prokuratura Rejonowa w Lubinie. Śledczy chcą ustalić, czy nastolatka nie została doprowadzona do samobójstwa na skutek namowy lub też pomocy ze strony innych osób. Sprawdzane są treści zamieszczane w mediach społecznościowych, przesłuchiwani są świadkowie. Zabezpieczono też telefon i laptop należący do nastolatki.
Prokuratura informuje, że w przypadku ustalenia, że wpisy miały charakter przestępczy, a ich autorami były osoby nieletnie, postępowanie będzie prowadzić sąd rodzinny i nieletnich.
Osobom, które ukończyły 17 lat za popełnienie przestępstwa z art. 151 k.k. (doprowadzenie do samobójstwa) grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Z kolei za czyn z art. 207 § 3 k.k. (znęcanie się psychiczne i fizyczne) grozi kara od 2 do 15 lat więzienia.
Jesteś w kryzysie psychicznym? Tu znajdziesz pomoc
Każdy kto ma depresję, jest w kryzysie, czy ma myśli samobójcze może skorzystać z bezpłatnej pomocy dyżurnych psychologów i innych specjalistów.
Pomo można uzyskać w Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: tel. 800 70 2222. Dzieci i młodzież mogą zadzwonić pod bezpłatny kryzysowy: tel. 116 111. Dorośli mogą skorzystać z telefonu zaufania: tel. 116 123. Dla osób doświadczających przemocy działa niebieska linia: tel. 800 120 002. Telefony działają 24 godziny na dobę.