Konsulaty Ukrainy we Wrocławiu wstrzymały przyjmowanie wniosków od mężczyzn. Czy młodzi Ukraińcy pójdą na wojnę?

i

Autor: fot. Oleksandr Poliakovsky

Wrocław

Konsulaty Ukrainy we Wrocławiu wstrzymały przyjmowanie wniosków od mężczyzn. Czy młodzi Ukraińcy pójdą na wojnę?

2024-04-25 9:43

Od 23 kwietnia konsulaty Ukrainy, w tym te we Wrocławiu wstrzymały przyjmowanie wniosków od mężczyzn w wieku poborowym. Jest to spowodowane nowymi przepisami, jakie wprowadziły władze Ukrainy. Dotyczą one mobilizacji i rejestracji wojskowej swoich obywateli. Mężczyźni mogą jedynie złożyć wniosek o rejestrację dowodu osobistego na powrót do Ukrainy.

Konsulaty Ukrainy we Wrocławiu wstrzymały przyjmowanie wniosków od mężczyzn. Można załatwić tylko dowód osobisty na powrót do Ukrainy

Kilka dni temu Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał nowy projekt ustawy o mobilizacji obywateli. Będzie on dotyczył nie tylko mieszkańców Ukrainy, ale również tych, którzy przebywają za granicą. 

Od 23 kwietnia 2024 roku obowiązuje zawieszenie usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym, czyli 18 - 60 lat. Jak możemy przeczytać w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, jest to "w celu rozwiązania problemów dotyczących księgowości wojskowej obywateli w wieku mobilizacyjnym przebywających za granicą, a także rozwiązania problemów technicznych wraz z innymi instytucjami rządowymi". 

Co za tym idzie, mężczyźni z Ukrainy przebywający w Polsce (m.in. ci mieszkający we Wrocławiu) nie będą mogli składać wniosków m.in. o wydanie paszportu czy nadaniu numeru PESEL. Zawieszone jest również załatwianie spraw urzędowych za pomocą serwisów internetowych. Jedynymi wnioskami, jakie nadal są przyjmowane, to rejestracja dowodu osobistego na powrót do Ukrainy

Jak podkreśla Minister Spraw Zagranicznych Dmytro Kułeba, w rozmowie z mediami, takie działania są podjęte, aby przywrócić sprawiedliwe traktowanie mężczyzn w wieku mobilizacyjnym w Ukrainie i za granicą. Zawieszenie to nie dotyczy jednak wszystkich, Jak możemy przeczytać w oświadczeniu MSZ Ukrainy, nie dotyczy ono Ukraińców, którzy znaleźli się za granicą w sytuacjach nadzwyczajnych (m.in. wypadki drogowe czy klęski żywiołowe). 

Jak na razie jest to rozwiązanie tymczasowe. Ukraińskie MSZ ma wkrótce ogłosić nowe zasady dotyczące grupy obywateli w wieku poborowym, którzy przebywają za granicą. 

Pomoc dla Ukrainy odblokowana! "Nie mają CZYM STRZELAĆ" - Mateusz Piotrowski