Koniec z interwencjami DIOZ? Dalsze działania organizacji zagrożone. DIOZ ma znaleźć około 600 tysięcy złotych

i

Autor: Instagram.com/diozpl

Pomoc zwierzakom

Koniec z interwencjami DIOZ? Dalsze działania organizacji zagrożone. "DIOZ ma znaleźć około 600 tysięcy złotych"

2024-02-09 11:55

Wolontariusze z Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt od wielu lat ratują zaniedbane zwierzaki. Poddawani są również kontrolom urzędowym. W ostatnich dniach poinformowali, że po kontroli sanepidu dalsze działania DIOZ-u są zagrożone. Instytucja rozkazała im bowiem spełnienie szeregu wymagań, na które potrzebne jest aż 600 tysięcy złotych. Trwa zbiórka.

Koniec z interwencjami DIOZ? Wolontariusze proszą o pomoc

Kilka dni temu na profilach Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt w mediach społecznościowych pojawił się wpis o zagrożeniu związanym z dalszym funkcjonowaniem organizacji. W opisie możemy przeczytać, że sanepid nałożył szereg wymagań, które wolontariusze DIOZ-u muszą spełnić, aby móc dalej działać. Jako ośrodek dla ratowanych zwierząt, zostali oni bowiem uznani jako podmiot o trzeciej kategorii ryzyka wystąpienia zagrożenia biologicznego. Ten sam poziom mają chociażby szpitalne oddziały zakaźne. 

"Musimy błagać o Waszą pomoc! Stoi przed nami groźba zawieszenia misji DIOZ, co jest nowym i poważnym kryzysem. Tragiczna sytuacja ofiar przestępstw przeciwko zwierzętom w Polsce przytłacza ilością zgłoszeń i ilością podopiecznych. Koszty, zwłaszcza leczenia zwierząt i energii, drastycznie wzrosły, nie otrzymuje ulg podatkowych, płacąc pełny VAT i opłaty na poziomie korporacyjnym. System nas nie wspiera, mimo że wykonujemy obowiązki państwa [...] O ile kontrola nie wykazała nic nadzwyczajnego, o tyle sanepid ma szczególne prawa. Ukarać nas póki co nie ma za co, ale można nałożyć nieprawdopodobne obowiązki. Żadne schronisko nie ma takich zaleceń, jednak DIOZ ma znaleźć około setki tysięcy złotych na spełnienie licznych wymogów" - czytamy we wpisie na profilu DIOZ na Instagramie.

Z racji, że DIOZ jest organizacją, to jej działalność jest w pełni zależna od darczyńców. W związku z tym, aby spełnić wymagania wyznaczone przez sanepid, stworzono zbiórkę pieniędzy. Cel wynosi aż 800 tysięcy złotych. 9 lutego 2024 roku udało się zebrać ponad 400 tysięcy złotych

Jak czytamy w opisie zbiórki, pieniądze te są potrzebne na m.in.:

  • wybudowanie pryszniców dla osób wchodzących do azylu;
  • wybudowanie licznych śluz dezynfekcyjnych na terenie ośrodka dla pojazdów i osób;
  • wyposażenie wszelkich osób przebywających na terenie ośrodka w wysokospecjalistyczne środki ochrony indywidualnej.

"Restrykcje te związane są ze zwierzętami, które każdego dnia do nas trafiają. To zwierzęta będące nosicielami wielu chorób. W ocenie urzędników, musimy zabezpieczyć cały Ośrodek DIOZ przed wszystkimi możliwymi czynnikami chorobotwórczymi, które chociażby w teorii mogą mieć zwierzęta. To lista obejmująca setki zagrożeń, a wobec tego obowiązki wobec nas są bardzo duże" - czytamy w dalszej części opisu zbiórki. 

Każdy z nas może wesprzeć DIOZ i wpłacić darowiznę. Zbiórkę znajdziemy TUTAJ

Zwierzęta z ukraińskich pseudohodowli szukają nowych domów w Polsce