Dolny Śląsk

Festiwal Kwiatów na Zamku Książ. Najpiękniejsze kwiaty Europy zobaczymy w Wałbrzychu

2024-04-17 20:15

Zbliża się 34. edycja Festiwalu Kwiatów i Sztuki na Zamku Książ w Wałbrzychu. Kolorowe cuda z kwiatów będzie można podziwiać od 1 do 5 maja. Tegoroczny festiwal wzbogacą kwiatowe aranżacje inspirowane 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ 2024

Festiwal Kwiatów i Sztuki to jedna z największych imprez florystycznych na Dolnym Śląsku. W tym roku odbędzie się już po raz 34 na terenie Zamku Książ w Wałbrzychu.

- W dniach 01.05 - 05.05.2024 r. ponad 30 zamkowych komnat i salonów Zamku Książ w Wałbrzychu zostanie bogato ozdobionych kwiatowymi kompozycjami. Aranżacje zostaną stworzone przez florystów z całej Polski, pracujących pod okiem mistrzów florystyki – czytamy na stronie zamku.

Jak zapowiadają organizatorzy, na pokazach florystycznych znajdziemy tym razem m.in. „Bukiet z Książa”, czyli roślinne odtworzenie obrazów znajdujących się w zamkowych komnatach lub ,„Kwiatowy zawrót głowy”, pokaz tworzenia florystycznych nakryć głowy.

- W kompleksie sali balowej zobaczymy wystawę Książ Mistrzów, czyli florystyczne aranżacje 14 florystów ubiegających się o uzyskanie tytułu Mistrza Florystyki. Uczestnicy egzaminu przygotują między innymi spektakularne, duże formy florystyczne oraz misternie wykonane ozdoby ślubne – informują przedstawiciele zamku.

Wszystkie prace będzie można podziwiać podczas festiwalu, a już 1 maja każdy odwiedzający będzie mógł oddać głos na swojego ulubionego twórcę. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że w tegorocznej edycji mistrzowie florystyki stworzą aranżacje, które przeniosą nas zarówno w egzotyczne rejony południa, jak i na chłodne, kolorowe obszary północy.

- Wśród kwiatów Europy zobaczymy niezapomniane róże francuskie, hiszpańskie hibiskusy, holenderskie tulipany, włoskie irysy oraz angielskie róże w błękitnym odcieniu. Atrakcją specjalną będzie dodatkowa wystawa kwiatowa "Unia od korzeni" zaaranżowana w średniowiecznej części zamku. Projekt zainspirowany początkami tej wspólnoty z pewnością zachwyci wszystkich miłośników roślin – czytamy w komunikacie.

Wystrój zamkowych sal przygotują profesjonaliści: floryści ze Stowarzyszenia Florystów Polskich, Międzynarodowego Instytutu Florystów, należący do Mistrzowskiej Szkoły Florystyki Macieja Krzusa oraz absolwenci i uczniowie kierunku Florysta z Dolnośląskiego Zespołu Szkół z Jawora.

Atrakcje dla dzieci oraz strefa z sadzonkami drzew i roślin

Na terenie Zamku Książ będzie dostępna również strefa dla dzieci na pierwszym piętrze. We wszystkie dni festiwalu będą się tam odbywały warsztaty florystyczne, podczas których dzieci będą tworzyły własne kompozycje kwiatowe. W programie są także konkursy z nagrodami.

Ponadto w strefie roślin (płyta parkingu Hotelu Książ), będą stoiska z nasionami, cebulami i sadzonkami roślin i drzew, zarówno tych doniczkowych jak i ogrodowych. Więcej o programie festiwalu znajdziemy na stronie Zamku Książ w Wałbrzychu.

To najstarszy zamek w Polsce. Ma ponad 850 lat i jest na Dolnym Śląsku