Fałszywe zbiórki na Dolnym Śląsku. Wyłudzali pieniądze na chore dziecko

Policja na Dolnym Śląsku rozbiła grupę oszustów organizujących fałszywe zbiórki charytatywne. Do zatrzymań doszło 18 grudnia 2025 roku na terenie Głuszycy, Walimia, Nowej Rudy i Jedliny-Zdroju, gdzie fałszywi wolontariusze wyłudzali pieniądze na rzekomo chore dziecko. Łącznie w ręce funkcjonariuszy wpadło dziewięć osób, którym za oszustwo grozi nawet 8 lat więzienia.

Fałszywa zbiórka w Walimiu. 13-latek z puszką wzbudził podejrzenia

Wszystko zaczęło się w czwartek, 18 grudnia 2025 roku, około godziny 14.00, kiedy policja w Głuszycy otrzymała nietypowe zgłoszenie. Mieszkańcy Walimia zwrócili uwagę na 13-letniego chłopca, który przed jednym ze sklepów kwestował na operację dla chorego dziecka, podając się za wolontariusza znanej fundacji. Po przybyciu na miejsce patrolu i weryfikacji okazało się, że rzekoma fundacja nie prowadzi żadnej akcji, a cała zbiórka jest oszustwem. Chłopiec posługiwał się podrobioną puszką i wprowadzał darczyńców w błąd, wyłudzając od nich pieniądze na fikcyjny cel.

Szeroko zakrojona akcja policji. Zatrzymania w Głuszycy, Nowej Rudzie i Jedlinie-Zdroju

Ujawnienie oszustwa w Walimiu zapoczątkowało szeroko zakrojoną operację policyjną, w którą zaangażowano funkcjonariuszy z Głuszycy, Wałbrzycha i Nowej Rudy. Szybkie działania doprowadziły do kolejnych zatrzymań osób zamieszanych w nielegalny proceder wyłudzania pieniędzy.

Jeden z fałszywych wolontariuszy został schwytany na gorącym uczynku przed sklepem w Nowej Rudzie, a następni wpadli podczas kwestowania w Głuszycy oraz w Jedlinie-Zdroju. Sprawa okazała się mieć charakter zorganizowany, a grupa działała jednocześnie w kilku miejscowościach na terenie Dolnego Śląska.

Finał akcji w Jeleniej Górze. Policja zabezpieczyła pieniądze i maszynę do liczenia banknotów

Kulminacja policyjnych działań miała miejsce w jednym z mieszkań w Jeleniej Górze, które okazało się bazą wypadową grupy. W lokalu zatrzymano kolejnych członków szajki oszustów i zabezpieczono dowody ich przestępczej działalności. Funkcjonariusze przejęli znaczną ilość gotówki pochodzącej z wyłudzeń, podrobione puszki kwestarskie oraz profesjonalną maszynę do liczenia pieniędzy. W sumie w policyjnym areszcie znalazło się osiem pełnoletnich osób w wieku od 17 do 24 lat. Najmłodszy uczestnik procederu, 13-letni chłopak, od którego zaczęła się cała sprawa, trafił do Policyjnej Izby Dziecka.

Zarzuty oszustwa i 8 lat więzienia. Sprawcy wyłudzili co najmniej 20 tysięcy złotych

Już następnego dnia, 19 grudnia 2025 roku, ośmioro zatrzymanych w wieku od 17 do 24 lat stanęło przed prokuratorem w Wałbrzychu. Usłyszeli oni zarzuty oszustwa, którego dopuścili się, działając wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według ustaleń śledczych, grupa wyłudziła od darczyńców co najmniej 20 tysięcy złotych, a podejrzanym grozi teraz kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, natomiast sprawą najmłodszego uczestnika procederu zajmie się sąd rodzinny.

Źródło: Policja.pl