Z definicji wynika, iż spadkobierca to osoba, która żyje, w momencie otwarcia spadku tj. z chwilą śmierci spadkodawcy. Wtedy ma ona prawo do dziedziczenia testamentowego lub ustawowego. Jeżeli przez zmarłego nie został sporządzony testament, prawidłowakolejność przejmowania spadku na podstawie Kodeksu cywilnego jest następująca:
- I grupa: współmałżonek spadkodawcy, jego dzieci, a także zstępni dziecka, które nie dożyło otwarcia spadku;
- II grupa: rodzice spadkodawcy, jego rodzeństwo oraz zstępni rodzeństwa;
- III grupa: dziadkowie spadkodawcy, zstępni dziadków spadkodawcy;
- IV grupa: gmina zamieszkiwana przez spadkodawcę przed śmiercią lub Skarb Państwa.
Spis treści
- Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
- Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Jak napisać? Ile kosztuje?
- Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Ile jest na to czasu?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
Kluczowym przy dziedziczeniu jest sporządzenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Pozwala to na szybkie sformalizowanie spraw majątkowych. Jak go sporządzić i co powinien zawierać?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku służy do wszczęcia postępowania spadkowego po zmarłym. Pomaga ustalić, czy wnioskujący jest spadkobiercą, bądź nie. Może zrobić to każdy, kto ma w tym interes prawny (art. 1025 § 1 k.c.) tj. zarówno spadkobiercy, ale także na przykład wierzyciele spadkodawcy. To w przypadku, kiedy zmarły nie uregulował wierzytelności.
Polecany artykuł:
Stwierdzenie praw do spadku następuje zarówno przed sądem, jak i u notariusza. Zgodnie z art. 925 k.c. spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia. Akt poświadczenia dziedziczenia ma charakter deklaratywny.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Jak napisać? Ile kosztuje?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składa się do sądu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Musi się tam znaleźć informacja o wszystkich uczestnikach, czyli spadkobiercach ustawowych po osobie zmarłej. Następnie należy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku uzupełnić o treść żądania, tj. "Wnoszę o stwierdzenie nabycia spadku po (imię i nazwisko zmarłego spadkodawcy) zmarłym w dniu (data śmierci) przed śmiercią zamieszkałym w (miejscowości i dokładny adres miejsca zamieszkania zmarłego) na podstawie: (ustawy lub testamentu)".
Wniosek trzeba podpisać własnoręcznie.
Od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku pobiera się opłatę stałą w wysokości 100,00 zł. Jeżeli wniosek obejmuje więcej niż jednego spadkodawcę, opłatę należy uiścić od każdego spadkodawcy. Niezbędne jest tez dołączenie następujacych dokumentów:
- odpisy wniosku w liczbie odpowiadającej ilości wskazanych uczestników postępowania;
- testament (jeżeli był sporządzony) w oryginale;
- odpis skrócony aktu zgonu (oraz akt małżeństwa zmarłego w przypadku, gdy żyje małżonek zmarłego) w oryginale;
- odpisy skrócone aktów urodzenia lub małżeństwa synów zmarłego, również w oryginale;
- odpisy skrócone aktów małżeństwa córek zmarłego w oryginale (jeżeli są pannami akty urodzenia);
- jeżeli zmarły nie miał dzieci należy złożyć odpisy skrócone aktów urodzenia braci zmarłego i aktów małżeństwa sióstr zmarłego (jeżeli są pannami, to akty urodzenia), akt małżeństwa rodziców zmarłego w oryginale (jeżeli żyją).
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Ile jest na to czasu?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może zostać złożony nawet po kilku latach od śmierci spadkodawcy. Największym problemem przepisów prawa spadkowego przed 2015 r. było to, iż jeżeli spadkobierca nie wiedział o spadku i nie złożył oświadczenia o dokładnej formie jego przyjęcia albo odrzucenia w ciągu 6 miesięcy od dnia oświadczenia mu o tym, że został spadkobiercą, to równocześnie przyjmował ów spadek wraz ze wszystkimi długami. Nie miało znaczenia to, czy o owych długach wiedział, czy też nie. Aktualnie spadkobierca ma prawo złożyć stosowne oświadczenie przed sądem lub notariuszem w terminie 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o tytule swojego powołania tj. od dnia śmierci spadkodawcy lub o tym, żezostał przez niego wymieniony w testamencie. Niniejsze oświadczenie może być złożone w przedmiocie:
- odrzucenia spadku w całości,
- przyjęcia spadku w całości,
- przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza