Studia 2020

i

Autor: Pixabay.com

Cena za pokój, a za akademik we Wrocławiu. Gdzie najlepiej mieszkać podczas studiów?

2022-09-12 14:02

Od 1 października rozpoczyna się rok akademicki. Dla wielu studentów oznacza to przeprowadzkę do innego miasta. Mowa tutaj chociażby o Wrocławiu. Wynajem pokoju, kawalerki, a może zamieszkanie w akademiku? Co będzie najbardziej opłacalne w stolicy Dolnego Śląska? Sprawdźcie poniżej, jak w dobie inflacji kształtują się ceny.

Rok akademicki 2022/2023 rozpoczyna się 1 października. To właśnie wtedy wielu studentów przyjedzie zamieszkać do Wrocławia. Aby to się jednak stało, warto już teraz przejrzeć oferty wynajmu i rozważyć, która opcja jest najlepsza. Wrzesień to ostatni moment, aby coś wybrać. A możliwości jest całkiem sporo. Można wynająć całe mieszkanie w kilka osób, wynająć pokój podwójny lub pojedynczy. Wiele osób myśli też o zamieszkaniu w akademiku. Która opcja we Wrocławiu jest najlepsza i najbardziej opłacalna dla biednej kieszeni studenta?

Wynajem mieszkania dla studenta we Wrocławiu. Ile kosztuje?

Ceny wynajmu mieszkania we Wrocławiu są o wiele wyższe, niż w latach poprzednich. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu konkretnie się szuka tego typu lokum. Im bliżej centrum, z dobrą komunikacją miejską - tym drożej. Opłaty za wynajem lokum na północy , czy na południu miasta są zdecydowanie niższe. Jednak studenci rzadko kiedy decydują się na tego typu lokalizacje. Każdy preferuje, aby wynajmować pokój czy mieszkanie blisko uczelni.

Wynajęcie kawalerki we Wrocławiu to koszt około 2300 złotych na miesiąc. Rok temu o tej porze za kawalerkę w stolicy Dolnego Śląska zapłacilibyśmy 1700 złotych na miesiąc. Drożej niż we Wrocławiu jest w Gdańsku (2400 zł, rok temu: 1850), taniej z kolei w Krakowie (2100 zł – rok temu: 1500 zł).

Za wynajem pokoju jednoosobowego student będzie musiał zapłacić od 800-1000 zł. I to jest ta opcja najtańsza. Opłata powyżej 1000 zł za pokój jednoosobowy też już nikogo nie dziwi.

Wynajem najtańszego mieszkania dwupokojowego we Wrocławiu oscyluje w granicach 1600 – 2500 zł.

Im większy metraż, tym oczywiście ceny za wynajem wyższe. Za mieszkanie trzypokojowe trzeba zapłacić 2500 - 3000 zł, powyżej 3000 zł można znaleźć mieszkanie pod wynajem czteropokojowe i większe.

Do podanych wyżej cen należy jeszcze oczywiście doliczyć koszt czynszu, rachunków za prąd, gaz i media.

Ceny akademików we Wrocławiu 2022/2023

W roku akademickim 2022/2023 w popularnych wrocławskich akademikach "Kredka" i "Ołówek" należących do Uniwersytetu Wrocławskiego zapłacimy 720 zł miesięcznie za miejsce w pokoju dwuosobowym i 1251 zł za pokój jednoosobowy. W "Dwudziestolatce" za miejsce w pokoju dwuosobowym zapłacimy maksymalnie 660 zł. Z kolei za pokój jednoosobowy - 948 zł. Najtańsze akademiki Uniwersytetu Wrocławskiego to "Słowianka" i "Parawanowiec". Student zapłaci tam 927 zł za "jedynkę", a za miejsce w pokoju dwuosobowym - niecałe 600 zł. 

Na Politechnice Wrocławskiej za pokój zapłacimy 830 zł. Za miejsce w pokoju dwuosobowym musimy liczyć się z wydatkami rzędu 570 zł miesięcznie, a za miejsce w pokoju trzyosobowym - 500 zł.

Ceny w "Jubilatce" Uniwersytetu Medycznego wynoszą 800 zł za pokój jednoosobowy z łazienką i 700 za pokój jednoosobowy bez łazienki. W akademiku "Bliźniak" są tylko z pokoje wieloosobowe. Za miejsce w tych pierwszych należy płacić do 500 zł.

Czy ceny za akademiki na państwowych uczelniach są wysokie? Na pewno trzeba zapłacić więcej, niż w latach poprzednich. Podkreślenia wymaga jednak fakt, że i tak mieszkanie w akademiku może być bardziej opłacalne dla studenta. Nie musi on się bowiem martwić o rachunki za prąd, gaz i o pozostałe dopłaty.

Express Biedrzyckiej - gen. Mieczysław Cieniuch - Tereny, które Rosjanie zdobywali w ciągu 3 miesięcy, Ukraińcy odbili w 3 dni