Szósta rocznica śmierci Bohdana Smolenia, czyli słynnego listonosza Edzia. Pamiętasz tę postać?

i

Autor: Wikipedia

Gwiazdy

Zmarł siedem lat temu. Widzowie znają go jako listonosza Edzia ze "Świata Według Kiepskich"

2023-12-12 14:53

Bohdan Smoleń był polskim aktorem, piosenkarzem oraz artystą kabaretowym. Zmarł 15 grudnia 2016 r. Widzowie z pewnością zapamiętali go m.in. z serialu "Świat Według Kiepskich". Grał tam listonosza Edzia, którego rymy bawiły wielu oglądających. Sprawdź, w jakich odcinkach "Świata Według Kiepskich" występował Bohdan Smoleń jako listonosz Edzio.

W jakich odcinkach "Świata Według Kiepskich" występował Bohdan Smoleń jako listonosz Edzio?

Bohdan Smoleń odgrywał rolę listonosza w serialu "Świat Według Kiepskich" w latach 1999-2005, a następnie 2007-2015. Nie mogliśmy oglądać go w każdym odcinku, jednak jak już pojawiał się na ekranie, to skupiał na sobie uwagę widzów. 

W pamięci fanów "Świata Według Kiepskich" z pewnością został zapamiętany jako niski mężczyzna, który niemal zawsze posługiwał się śmiesznymi rymowankami oraz lubił denerwować mieszkańców kamienicy przy ul. Ćwiartki 3/4 przynosząc im duże rachunki. Znany był również z tego, że zaglądał do przenoszonych przez siebie przesyłek. 

W "Świecie Według Kiepskich" mogliśmy dość często zobaczyć listonosza, jednak później zniknął on z ekranu. Wrócił dopiero w ostatnich odcinkach serialu. Ta przerwa była spowodowana problemami zdrowotnymi Bohdana Smolenia. Aktor bowiem stracił mowę po wylewie w marcu 2015 r. Pomimo tego postać Edzia pozostała w czołówce serialu aż do ostatnich wyprodukowanych odcinków.

W internecie nadal możemy obejrzeć odcinki kultowego "Świata Według Kiepskich". Listonosza Edzia zobaczymy m.in. w odcinkach:

  • 4: "Rekord Guinnessa";
  • 14: "Właściciele";
  • 19: "Cicha noc";
  • 22: "Chłopaki okej";
  • 115: "Rekord man";
  • 202: "Edzio ośmiornica";
  • 272: "Lądek Zdrój".

Zobacz słynne powiedzonka listonosza ze "Świata Według Kiepskich"

Bohdan Smoleń - życie i twórczość

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku. Był polskim aktorem, piosenkarzem, satyrykiem oraz artystą kabaretowym, ale też działaczem społecznym. Założył fundację "Stworzenia Pana Smolenia", która zajmuje się hipoterapią. 

Zenon Laskowik namówił Smolenia, aby ten przeprowadził się do Poznania. Występował tam przez siedem lat w poznańskim kabarecie "Tey". Co więcej, w 1981 r. na festiwalu w Opolu otrzymał tytuł Mister Obiektywu. 

W połowie lat 80. XX w. nagrał kilka humorystycznych piosenek w duecie z Krzysztofem Krawczykiem. Są to m.in. utwory:

  • "Mężczyzna po czterdziestce";
  • "Dziewczyny, które mam na myśli". 

Jego życie prywatne nie należało do łatwych. W 1990 r. jeden z trzech synów Bohdana Smolenia powiesił się. Rok później żona artysty również popełniła samobójstwo, a sam Smoleń po tych doświadczeniach wpadł w depresję i wycofał się na kilka lat z życia publicznego. 

Dopiero w latach 1995-1997 razem ze Sławomirem Sokołowskim oraz Aldoną Dąbrowską nagrał trzy humorystyczne płyty. Piosenki z tych albumów były emitowane w programie Disco Relax. 

W latach 1999-2015 mogliśmy go oglądać w popularnym serialu "Świat Według Kiepskich", w którym wcielał się w rolę listonosza Edzia. 

W pewnym momencie Smoleń musiał jednak zawiesić swoją działalność artystyczną ze względu na zły stan zdrowia. Głównie było to spowodowane skrajnym nikotynizmem. Artysta przyznał, że od młodości palił kilka paczek papierosów dziennie. 

Na początku 2008 r. przeszedł przewlekłe zapalenie płuc, a w grudniu tego samego roku - lewostronny wylew.

26 stycznia 2010 r. trafił do jednego z wrocławskich szpitali, ponieważ doznał zawału serca w pokoju hotelowym. Wówczas wszczepiono mu również rozrusznik serca, a w październiku 2010 r. doznał kolejnego wylewu. 

Trzeciego wylewu doznał w marcu 2015 r. Po nim został sparaliżowany i stracił mowę. Zmarł 15 grudnia 2016 r. w Poznaniu, a kilka dni później został pochowany w Przeźmierowie

Aby upamiętnić działalność artystyczną Bohdana Smolenia 11 czerwca 2021 r. odsłonięto pomnik aktora w centrum Poznania (na skwerze przy zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej). 

Rolnik szuka żony: Anna nie zawsze nosiła czarne włosy! Tak zmieniła się rolniczka