Ale piękne!

Zaczytana Ławka w centrum Wrocławia. Wygląda, jak księga baśni [ZDJĘCIA]

2023-12-12 10:34

Czytanie jest niezwykle ważne dla naszego rozwoju oraz poszerzania słownictwa. W Polsce powstaje wiele ciekawych inicjatyw, aby zachęcić do czytania książek. Kilka dni temu w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu stanęła Zaczytana Ławka. Projekt powstał dzięki środkom z Akademickiego Budżetu Otwartego. Wygląda, jak prawdziwa księga baśni.

Kilka dni temu w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Joliot-Curie 12 we Wrocławiu stanęła Zaczytana Ławka. Jest to projekt fundacji Zaczytani.org, która na co dzień zajmuje się promowaniem czytelnictwa. Do tej pory Zaczytane Ławki w kształcie otwartych książek mogliśmy podziwiać w 64 miastach w Polsce, m.in. w:

  • Warszawie;
  • Poznaniu;
  • Łodzi. 

Zaczytana Ławka we Wrocławiu

Od tej pory możemy ją również zobaczyć we Wrocławiu. Zaczytana Ławka została sfinansowana dzięki środkom z Akademickiego Budżetu Otwartego, a pomysłodawcami jej ustawienia są pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej. 

Większość ławek jest ozdabiana według projektu graficznego. Inspiracją do stworzenia tej wrocławskiej Zaczytanej Ławki była rękopiśmienna Biblia łacińska, która trafiła do księgozbioru BU z klasztoru kanoników regularnych św. Augustyna w Żaganiu w XIX w. 

Oprócz tekstu możemy na niej zobaczyć również malowidła kwiatów. Dodatkowo, ławce został przypisany specjalny kod QR. Po zeskanowaniu będziemy mieli dostęp do darmowych audiobooków. Lista dostępnych lektur będzie zmieniać się co miesiąc. 

Sam wygląd Zaczytanej Ławki fascynuje. Imituje ona otwartą księgę i przypomina średniowieczny księgozbiór. 

Zaczytana Ławka we Wrocławiu. Kiedy można z niej skorzystać? 

Zaczytana Ławka znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej, obok punktu informacyjnego. Możemy na niej siadać w godzinach pracy biblioteki:

  • poniedziałek-piątek 8:0-19:00;
  • sobota 9:00-14:00

Zobacz, jak pięknie wygląda Zaczytana Ławka we Wrocławiu 

Narodowe czytanie - Ballady i Romanse w Przeworsku