znicz, nie żyje

i

Autor: pexels

W wieku 86 lat zmarł książe Bolko. Był ostatnim wnukiem właścicieli zamku Książ

2022-08-29 15:06

Służby prasowe zamku Książ na Dolnym Śląsku poinformowały, że zmarł Bolko, książę von Pless, hrabia von Hochberg, baron na Książu. Był wnukiem ostatnich właścicieli Książa i Pszczyny. Od 2015 roku nosił także tytuł honorowego obywatela Wałbrzycha.

Rzecznik prasowy zamku Książ na Dolnym Śląsku Mateusz Mykytyszyn poinformował, że w sobotę w niemieckim Monachium zmarł Bolko, książę von Pless, hrabia von Hochberg, baron na Książu. Był wnukiem ostatnich właścicieli Książa i Pszczyny. Od 2015 roku nosił także tytuł honorowego obywatela Wałbrzycha.

Rzecznik przypomniał, że Bolko urodził się 3 kwietnia 1936 roku w Monachium jako syn hrabiego Bolko von Hochberga i jego żony Clothilde, z domu de Silva y Gonzalez de Candamo. Dziadkami księcia ze strony ojca są książę Hans Heinrich XV i księżna Daisy von Pless. Rodzina Hochbergów administrowała, a później posiadała zamek Książ od 1509 r. do 1943 r.

„Potomek właścicieli Książa i Pszczyny bywał na Śląsku regularnie od lat 70-tych ubiegłego stulecia. Po 1989 roku, a szczególnie po Mszy Pojednania w Krzyżowej w 1993 roku Bolko włączył się w promocję zamku Książ jako atrakcji turystycznej o ponadregionalnym znaczeniu. Od tego czasu regularnie odwiedzał zamek i włączał się w organizację przedsięwzięć kulturalnych, takich jak: wystawy, koncerty, publikacje” - napisano w komunikacie.

„Książę Bolko von Pless był również orędownikiem ponadregionalnej współpracy Wałbrzycha i Pszczyny, które w przeszłości stanowiły wspólne dominium połączone unią personalną w osobie kolejnych właścicieli z rodziny von Pless, a od 2013 roku są miastami partnerskimi. W 2015 roku Rada miejska nadała mu tytuł honorowego obywatela Wałbrzycha” - przekazał rzecznik.

Niedzielny Frymark w Bydgoszczy. Tłumy na ekologicznym jarmarku