Schroniska w Polsce - Samotnia

i

Autor: Materiały prasowe

Góry

Zakopane w Karkonoszach. Słynna "Samotnia" będzie zarządzana przez firmę z Podhala

2024-02-07 8:45

Spółka Wysoka II z Zakopanego złożyła najlepszą ofertę w rozstrzygniętym konkursie na prowadzenie schroniska PTTK Samotnia w Karkonoszach - przekazał Grzegorz Błaszczyk, prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK. W konkursie wzięły udział trzy firmy. Dotychczasowi dzierżawcy schroniska napisali oświadczenie, w którym poinformowali, że zostają w nim do 15 maja.

Ten, kto choć raz szedł na Śnieżkę od strony Karpacza, zna to schronisko. Panuje tam niepowtarzalny klimat, jest przytulnie, a wędrujący po Karkonoszach mogą tam chwilę odpocząć, pijąc swoją herbatę z termosu zagryzając kanapką czy czekoladą. Samotnia, bo o o tym magicznym miejscu mowa, jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Teraz może wyglądać zupełnie inaczej. Będzie je prowadziła Spółka Wysoka II z Zakopanego. Dotychczasowi dzierżawcy muszą opuścić to miejsce 15 maja.

"Z olbrzymim smutkiem informujemy, że będziemy w Samotni do 15 maja. Zabieramy ze sobą mnóstwo wspomnień, wdzięczności i szacunku dla Was – przyjaciół-turystów. Dziękujemy, za wszystko!" - napisano w komunikacie, który podpisali Sylwia Siemaszko, Magda Arcimowicz i Marek Arcimowicz.

Mimo późnej pory publikacji, pod oświadczeniem użytkownicy portalu zamieścili dziesiątki komentarzy wyrażających wsparcie dla dotychczasowych dzierżawców "Samotni".

"Zmiana dzierżawcy nie oznacza, że Samotni grozi coś złego. Jestem pewny, że dalej dla tysięcy turystów będzie to ulubione schronisko PTTK w Karkonoszach. Może szarlotka będzie im smakowała inaczej, ale panorama gór się nie zmieni. Wygląd Samotni poza inwestycjami, które poprawią komfort i bezpieczeństwo turystów również. Nie zamienimy Samotni na górski hotel, nigdy nie mieliśmy nawet takich planów" - przekazał Grzegorz Błaszczyk, prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK.

Zarządzali Samotnią przez blisko 60 lat

Rodzina Siemaszko prowadziła schronisko "Samotnia" od prawie 60 lat. W lipcu 2023 r. pojawiła się informacja o odrzuceniu przez PTTK oferty dotychczasowych najemców. Ta decyzja spotkała się wówczas z krytyką ze strony wielu turystów, w efekcie umowa została przedłużona. W rozpisanym później przetargu wzięły udział trzy firmy, zwyciężyła spółka Wysoka II z Zakopanego. Nowy dzierżawca ma pod swoją opieką schronisko "Murowaniec" w Tatrach. Aby wygrać przetarg, oferenci musieli m.in. zadeklarować miesięczny czynsz w wysokości minimum 37,5 tys. zł i przedstawić plan renowacji "Samotni".