Beksiński Live zawita do Wrocławia. To będzie pierwsza wystawa od 30 lat

i

Autor: Muzeum Historyczne w Sanoku, Zdzisław Beksiński Facebook screen

Wrocław

Wystawa Beksińskiego zawita do Wrocławia. Pierwszy raz od 30 lat!

2023-10-18 15:06

Przed nami wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu. Już 4 listopada we wrocławskiej hali IASE odbędzie się wystawa „Beksiński we Wrocławiu”. Uzupełnieniem pokazu jednego z najsłynniejszych polskich artystów będzie specjalny multimedialny spektakl w Hali Stulecia. W sprzedaży są bilety na to wydarzenie.

Łącznie, jak zapowiadają organizatorzy na wystawę do Wrocławia przyjedzie 45 obrazów Zdzisława Beksińskiego. Galeria otwarta zostanie 4 listopada w hali Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych (ul. Wystawowa 1, na parterze budynku). Prace będzie można oglądać aż do 18 lutego 2024 roku.

- To pierwsza od 30 lat wystawa oryginalnych obrazów artysty w tym mieście - informują organizatorzy z Fundacji Beksiński.

Wydarzenie we wrocławskiej hali IASE organizuje Muzeum Historyczne w Sanoku. Mocnym uzupełnieniem wystawy będzie multimedialna atrakcja Human Condition Beksiński Multimedia Exhibition. Dzięki niej będziemy mogli zobaczyć całokształt osiągnięć artysty. Zaplanowany został także pokaz obrazów w stereoskopii (3D). Wystawę

- Zbliżająca się wystawa to całkiem nowy sposób na doświadczenie dzieł tego nietuzinkowego artysty, który cieszy się niesłabnącym, a wręcz coraz większym, zainteresowaniem - mówi Janusz Barycki, prezes i założyciel fundacji.

Wystawa z multimedialnym spektaklem. Skąd takie połączenie?

Organizatorzy wystawy Beksińskiego we Wrocławiu mówią, że połączenie nowych technologii z tradycyjną wystawą prac artysty jest związane z listem Zdzisława Beksińskiego do Normalna Leto, w którym pisze: „w tym jest przyszłość sztuki i nie mam co do tego cienia wątpliwości”.

Bardzo możliwe, że słynny artysta sam by się taką formą sztuki. Warto przy tym przypomnieć, że Zdzisław Beksiński został zamordowany w 2005 roku. Miał 76 lat.

- Powszechnie wiadomo z dzienników oraz prywatnej korespondencji Zdzisława Beksińskiego, że był on ogromnym fanem nowinek technicznych i technologicznych (...) Kolekcjonował również różnego rodzaju nowości na rynku - czy to związane ze sprzętem video, audio czy komputerami. Fascynował się możliwościami, które stwarzają artyście nowe technologie i zazdrościł młodym adeptom sztuki, że dożyją zaawansowanych rozwiązań, których jemu już nie będzie dane doświadczyć - tak tłumaczy formę wystawy Fundacja Beksiński.

6 listopada, czyli dwa dni po otwarciu wystawy w Hali Stulecia we Wrocławiu o godz. 20:00 odbędzie się wyjątkowy spektakl multimedialny "Beksiński.Live". Malarstwo artysty przedstawione zostanie za pomocą twórczości cyfrowej i muzyki na żywo. W wydarzeniu udział wezmą m.in. Katarzyna Nosowska i O.S.T.R. Bilety są już dostępne.

Wystawa „Beksiński we Wrocławiu” - Kiedy się odbędzie? Gdzie kupić bilety?

Wystawa przedstawiająca 45 prac Beksińskiego będzie dostępna od 4 listopada do 18 lutego 2024 roku i będzie czynna od godziny 12:00 do 20:00 (ostatnie wejście o 19:00). Bilety są sprzedawane w sklepie elektronicznym.

Muzeum Historyczne w Sanoku, które jest organizatorem wystawy prowadzi galerię Zdzisława Beksińskiego. Łącznie zbiory w galerii liczą około 600 prac (obrazy, rysunki, rzeźby, grafiki).

Warto pamiętać, że w 2021 roku w domu aukcyjnym Desa Unicum obraz „Postać” został sprzedany za niemal 2 miliony złotych, a przez niecałą dekadę wartość tego dzieła wzrosła prawie 27-krotnie. Dzieła artysty można zobaczyć także w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Tajemnicze opuszczone budynki na Dolnym Śląsku. Te miejsca to prawdziwe straszydła!