Spis treści
Wrocław zaczyna kontrolować automaty paczkowe
Z pewnością większość z nas zauważyła, że w Polsce stale przybywa automatów paczkowych. W większych miastach takich, jak Wrocław, na jednym osiedlu znajdziemy co najmniej kilka wspomnianych automatów. Niektóre znajdują się jednak w dość newralgicznych miejscach, świecą lub hałasują, a tym samym dla części mieszkańców stanowią tylko problemy.
W związku z tym Wrocław postanowił coś z tym zrobić. Spółka Wrocławskie Mieszkania we współpracy z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Wydziałem Architektury i Zabytków Urzędu Miasta Wrocławia przygotowali szczegółowe wytyczne dla operatorów automatów paczkowych.
"Opracowaliśmy dokument 'Wytyczne dla operatorów automatów przechowujących przesyłki na obszarze miasta Wrocławia'. Według niego mają zostać unormowane lokalizacje urządzeń w strukturze miejskiej, wchodzących w skład gminnego zasobu komunalnego miasta Wrocławia, w tym na obszarach zabytkowych, z jednoczesnym poszanowaniem ładu przestrzennego i zabytkowej przestrzeni"
czytamy na Facebooku "Wrocławskie Mieszkania".
Co ważne, wspomniane wytyczne dotyczą jedynie terenów należących do gminy. Jak mówi Katarzyna Galewska, rzeczniczka Wrocławskich Mieszkań, w rozmowie z "Gazetą Wrocławską", miasto nie może bowiem narzucać zasad na terenach prywatnych. Mimo to pomysłodawcy mają nadzieję, że zasady przedstawione w dokumencie zwrócą uwagę na aspekt społeczny oraz wskazanie dobrych zasad w lokowaniu urządzeń na terenie danego miasta.
Rzeczniczka dodaje, w rozmowie z lokalnym portalem, że być może jeśli mieszkańcy zobaczą poprawę na terenach gminnych, to operatorzy będą musieli wprowadzić zmiany również podczas wstawiania automatów na terenach prywatnych, aby nie irytować wrocławian.
Opracowany przez Wrocławskie Mieszkania dokument opisuje m.in.:
- procedury obowiązujące przy wnioskowaniu o postawienie automatu;
- to, że operator będzie ustalał lokalizację automatu z miastem, o ile teren jest przez niego zarządzany;
- lokowanie plastyczne czyli wpasowanie automat w przestrzeń miejską.
Według wspomnianego podpunktu o lokowaniu plastycznym, automaty paczkowe będą musiały stanąć w:
- obrębie podwórek;
- miejscach niereprezentacyjnych;
- miejscach nieeksponowanych.
Dodatkowo, nowe wytyczne wskazują, że automaty paczkowe zostaną:
- umieszczone jako dobudówka do istniejącego, ale nie zabytkowego obiektu;
- wbudowane w niezabytkowy obiekt;
- umieszczone przy elewacjach budynków bez okien, drzwi, witryn i ozdób w postaci rzeźb, płaskorzeźb i innych;
- umieszczone tyłem do okien, aby nie świecić mieszkańcom oraz na tyle daleko, aby hałas wynikający z ruchu przy takiej maszynie nie powodował dyskomfortu;
- umieszczone tak, aby:
- nie blokowały chodników;
- nie utrudniały wyjazdów;
- nie utrudniały dojścia do osłon śmietnikowych, komórek, garaży, urządzeń infrastruktury technicznej i innych miejsc wymagających swobodnego dostępu.
Nowe zasady dla paczkomatów we Wrocławiu
Wspomniane wyżej zasady to jednak nie wszystko. Sporządzony przez Wrocławskie Mieszkania dokument zakłada również, że maszyny nie powinny być jaskrawo oświetlone. Oprócz tego:
- muszą mieć stonowane, wpasowane w otoczenie kolory;
- muszą mieć odpowiednią do lokalizacji wielkość;
- oklejenie takiego automatu będzie możliwe tylko jeśli dzięki temu maszyna lepiej wpasuje się w otoczenie;
- automaty powinny zostać obsadzone pnącymi roślinami.
Jak zaznacza miasto Wrocław, chodzi o to, aby było ładniej i przystępniej. Sam dokument ma też ułatwić operatorowi takich automatów wybór odpowiedniego miejsca, które wskaże we wniosku o pozwolenie na jego postawienie.