Już od 15 stycznia 2024 roku w porcie lotniczym przy ul. Granicznej 190 we Wrocławiu został uruchomiony Paczkomat InPost. Oznacza to, że od teraz wszystkie przedmioty, które nie przeszły kontroli bezpieczeństwa możemy odesłać np. do domu. Tym samym nie musimy obawiać się o to, co zrobić z wartościowymi rzeczami, z którymi nie możemy wejść na pokład samolotu.
Jak korzystać z paczkomatu na lotnisku?
Warto pamiętać, że paczkomat obsługują pracownicy lotniska. Gdy przedmiot nie zostanie dopuszczony do lotu, powinniśmy udać się do obsługi kontroli bezpieczeństwa i dopiero tam wraz z wykwalifikowanym pracownikiem nadać dany przedmiot w paczkomacie.
Spółka InPost poinformowała, jak wygląda takie nadanie paczki z tzw. przedmiotem nielotem.
"Przedmiot, który nie przejdzie kontroli bezpieczeństwa, a jego właściciel zdecyduje się na usługę Paczkomat, zostanie umieszczony w worku strunowym i odpowiednio oklejony. Następnie pasażer, wycofując się z kontroli bezpieczeństwa, zostanie skierowany do przejścia Fast Track E, gdzie po wykupieniu „szybkiego przejścia”, w przygotowanym do tego miejscu będzie mógł zapakować przedmiot w karton o odpowiednim wymiarze i umieścić go w skrytce urządzenia Paczkomat. Przesyłkę nadaje się przez aplikację InPost Mobile. Po umieszczeniu przesyłki w urządzeniu, pasażer przejdzie kontrolę bezpieczeństwa już w strefie Fast Track" - czytamy w komunikacie na stronie InPost.
Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?
Podróżując samolotem warto, abyśmy zapoznali się z listą przedmiotów zabronionych oraz dozwolonych w bagażu podręcznym. Możemy ją znaleźć m.in. na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Lista rzeczy dozwolonych zawiera m.in.:
- leki w płynie
- pod warunkiem, że są niezbędne dla pasażera podczas podróży;
- nie muszą znajdować się w plastikowej torebce;
- podchodząc do kontroli bezpieczeństwa, pasażer osobiście powiadamia funkcjonariuszy o lekach.
- żywność
- produkty w stanie stałym, m.in. czekolada, kanapki, warzywa i owoce są dozwolone w dowolnych ilościach (z zastrzeżeniem przepisów celnych);
- żywność w płynie, m.in. jogurty, kremy, dżemy i galaretki, podlega ograniczeniom objętości pojemnika 100 ml (pojemniki te muszą się mieścić w litrowej plastikowej torebce);
- jeżeli planujemy zabrać przybory kuchenne (noże oraz wszelkie inne ostro zakończone przedmioty), powinniśmy spakować je do bagażu rejestrowanego.
- sprzęt elektroniczny oraz odzież wierzchnia
- sprzęt elektroniczny (laptopy, kamery) oraz odzież wierzchnia muszą zostać skontrolowane jako oddzielna sztuka bagażu;
- zbliżając się do punktu kontroli bezpieczeństwa powinniśmy wyjąć wszelkie elektroniki z bagażu kabinowego i przekazać je oddzielnie do kontroli. Identycznie postępujemy w przypadku posiadania na sobie odzieży wierzchniej (kurtki, płaszcza, marynarki).
Na liście rzeczy zabronionych znajdują się m.in.:
- broń;
- ostre narzędzia;
- środki chemiczne oraz toksyczne;
- sprzęt sportowy;
- substancje łatwopalne (farby w aerozolu, pojemniki z gazem, petardy);
- żyletki do golenia;
- śrubokręty;
- nożyczki;
- wiertarki;
- klucze francuskie;
- zapałki i paliwo do zapalniczek;
- alkohol powyżej 70 proc.