W trwającym od 1 do 15 maja, drugim w tym roku naborze do Mikrograntów można było zgłosić propozycje z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Tradycyjnie nabór podzielony był na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.
W maju przez dwa tygodnie wpłynęły od wrocławian 152 propozycje na działania w mieście. Spośród nich wybrano 38 projektów, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych w zależności od ścieżki). Jakie inicjatywy zostaną zrealizowane w najbliższych miesiącach we Wrocławiu?
Okazuje się, że wśród mieszkańców Wrocławia mocno zauważalny jest trend ekologiczny.
- Pojawiło się bardzo dużo inicjatyw, które stawiają na działania "less waste", uświadamianie w działaniach dotyczących środowiska naturalnego, a także kierunku zdrowego odżywiania. Na Ołbinie będziemy hodować algi i spirulinę - tłumaczy koordynatorka programu mikrogranty Anna Bieliz. - Wśród projektów przedstawionych przez młodzież pojawiło się m. in. tworzenie posągów w nawiązaniu do dawnych legend słowiańskich czy inicjatywy techniki lepienia pierogów.
Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych
Z 87 pomysłów nadesłanych w ścieżce skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek, komisje wybrały 14 inicjatyw – po 3 z Psiego Pola i Śródmieścia oraz 4 z Krzyków i Fabrycznej. W wakacje dla mieszkańców i mieszkanek Kozanowa zaplanowano sąsiedzką akcję edukacyjno-przyrodniczej związaną z osiedlowymi kwietnikami, w Leśnicy własnoręcznie zbudujemy mikrodomki dla lokalnych ptaków i owadów, a na północy Wrocławia odkryjemy tajemnice ekosystemu doliny rzeki Widawy. W ekologicznym nurcie „less waste” zanurzą się też mieszkańcy i mieszkanki Ołbina, gdzie powstanie zbiór dobrych praktyk związanych z niemarnowaniem, z kolei na Przedmieściu Oławskim weźmiemy udział w zajęciach pokazujących co można zrobić ze starych ubrań. Latem na Psim Polu w smakowity sposób odkryjemy dziedzictwo kulturowe mieszkających tam migrantów i migrantek. Kulinarna przygoda czekać będzie nas też w dawnej dzielnicy Śródmieście, gdzie niebawem ruszą zajęcia z hodowli jadalnych alg. Miłośnicy i miłośniczki gier w terenie będą mogli lepiej poznać historię Tarnogaju, a Ci celujący nieco wyżej wziąć udział w wieczornych obserwacjach gwiazd i spotkaniach wokół astronomii na Szczepinie.
Mikrogranty NGO
Latem z nowymi działaniami we Wrocławiu ruszą także lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (funkcjonujących do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 48 zgłoszonych propozycji wybranych zostało ostatecznie 11 projektów. Na Oporowie pojawi się interaktywna gra przygodowa, z kolei w samym centrum miasta, przy ul. Gwarnej, będzie można poznać historię żydowskiej diaspory z dawnego Breslau. Nie zabrakło też propozycji dla osób ceniących sobie aktywność na świeżym powietrzu. Fani dwóch kółek pojadą na kolejną odsłonę wypraw brzegiem rzeki Widawy, a miłośnicy spokojniejszego wypoczynku pójdą na spacery edukacyjne w różnych częściach miasta, zatańczą na Szczepinie i posłuchają jazzu w trakcie koncertów na Ołbinie. W ramach jednego z projektów wrocławscy restauratorzy sprawdzą, czy ich lokal jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tej ścieżce wybrane zostały również dwie inicjatywy skupione na prawnej edukacji seniorów i będące odpowiedzią na falę oszustw i wyłudzeń, którymi padają starsze osoby.
Terminy realizacji wybranych projektów ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją. Kolejna okazja na zdobycie wsparcia w realizacji swojego pomysłu już za kilka miesięcy – ostatni w tym roku nabór do Mikrograntów odbędzie się od 1 do 15 września.