szczepienia

i

Autor: Pixabay

Wojewoda dolnośląski: "Warto w tym sezonie zaszczepić się na covid-19 i grypę"

2022-09-26 13:25

W poniedziałek podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz lekarze, epidemiolodzy, farmaceuci i przedstawiciele NFZ zachęcali do kontynuacji szczepień przeciwko covid-19 oraz grypie.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz lekarze, epidemiolodzy, farmaceuci i przedstawiciele NFZ zachęcali do kontynuacji szczepień przeciwko covid-19 oraz grypie.

Prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, podkreślił, że szczepienia przeciwko covid-19 i grypie to najważniejsze zadanie przez zbliżającym się sezonem zachorowań.

Naukowiec zwrócił przy tym uwagę, że covid-19 jest łagodniejszy w przebiegu niż wcześniej.

„Coraz bardziej upodabnia się do innych chorób grypopodobnych; współczynnik śmiertelności dla covid-19 zbliża się do współczynnika śmiertelności z powodu ciężkiej grypy” – mówił profesor. Wskazał przy tym, że w tym roku sezon grypowy na półkuli południowej był bardzo intensywny. „To może prognozować podobny przebieg u nas” – podkreślił.

Czytaj także: Przerwy w dostawie prądu i wody we Wrocławiu! Potrwają do końca tygodnia

Zaginęła 18-letnia Waleria Andruszko. Prawdopodobnie może być we Wrocławiu

Niebezpieczna sytuacja na A4. Kierowca z pasażerką pchali samochód [FILM]

Szczepienia przeciwko covid-19 i grypie

Naukowiec przypomniał, że w Polsce dostępne są zmodyfikowane szczepionki przeciwko covid-19. „Obejmują one nowe warianty wirusa; zachęcamy też do kontynuacji szczepień przeciwko innym chorobą zakaźnym - w tym przeciwko grypie” – powiedział prof. Szenborn. Dodał, że dane z całego świat pokazują, że po odejściu od obostrzeń pandemiczny, „wiele zakażeń wróciło ze zdwojoną siłą”.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski przypomniał przebieg epidemii na Dolnym Śląsku wskazując na skalę hospitalizacji chorych na covid-19 w poszczególnych falach zakażeń. „Pierwsza fala – wiosna 2021 r. – była na niskim poziomu zachorowalności z ciężkim przebiegiem, który wymagał hospitalizacji; druga fala była już bardzo trudna, mieliśmy około 1,8 tys. hospitalizacji w szczytowym okresie; później trzecia fala, gdzie liczba hospitalizacji osiągnęła 2,8 tys. pacjentów; czwarta fala na wysokości 1,9 tys. i piąta – 1,2 tys.” – mówił wojewoda. Dodał, że minionego lata również obserwowany był wzrost zachorowań na covid-19, ale bez znacznego wzrostu liczby hospitalizowanych pacjentów.

Express Biedrzyckiej - Adam Balcer wprost: "Rosja zmierza w stronę totalitaryzmu"

Obremski podkreślił przy tym, że nadal notowane są zakażenie powodujące covid-19. „Warto zatem się szczepić na covid, warto się szczepić na grypę” – podsumował wojewoda.