We Wrocławiu pojawią się nowe znaki drogowe dla kierowców. Będą ostrzegały przed jeżami

i

Autor: Canva We Wrocławiu pojawią się nowe znaki drogowe dla kierowców. Będą ostrzegały przed jeżami

We Wrocławiu pojawią się nowe znaki drogowe dla kierowców. Będą ostrzegały przed jeżami

2021-12-20 13:24

JEŻdżę bezpiecznie - czyli bezpieczna droga dla jeży. To akcja skierowana głównie do wrocławskich kierowców. Na ulicach Wrocławia pojawią się znaki ostrzegawcze. Będą informować, że właśnie w tym miejscu przez jezdnię mogą przechodzić te zwierzątka. Sprawdźcie poniżej szczegóły.

Co roku na drogach ginie mnóstwo jeży. Kolizja ze zwierzęciem, nawet tak niewielkim, zawsze jest też zagrożeniem dla kierowcy. Możemy zadbać o bezpieczeństwo zwierząt i ludzi - wystarczy zwolnić tam, gdzie dochodzi do takich spotkań. Idąc jeszcze dalej, można na często uczęszczanej drodze przez jeże, postawić znak. I właśnie taki pomysł zrodził się w wyniku współpracy wrocławskiej EKOSTRAŻY i Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

- Uznaliśmy, że warto postawić przy ruchliwych drogach wokół parku znaki, które będą ostrzegały mieszkańców i mówiły: "hej, tutaj macie jeża, tutaj przechodzą jeże", bo to sprawia, że automatycznie zdejmujemy nogę z gazu i budzi się w nas świadomość - wyjaśnia Katarzyna Szakowska z wrocławskiej EKOSTRAŻY. - Dotychczas jedynym momentem, w którym ludzie dowiadują się o jeżach, ma miejsce wtedy, gdy są one już martwe na drodze. 

We Wrocławiu powstaną nowe znaki. O ich kształcie zadecydują mieszkańcy 

ZDiUM we Wrocławiu proponuje, aby to mieszkańcy miasta wybrali najlepszy znak ostrzegający przed jeżami na drodze. Głosować można bezpośrednio na ich stronie na Facebooku, odpowiednimi emotkami. Do wyboru są 3 wersje. Na pierwszej widzimy jeża samotnego, na drugiej jeża na przejściu dla pieszych, na trzeciej zaś dużego i małego jeża na pasach. Na wszystkich propozycjach pojawia się duży napis - "Uwaga jeże". 

Głosowanie trwa ostatniej chwili tego roku, czyli do północy 31 grudnia. Dla 3 osób biorących w nim udział przewidziane są drobne upominki.

Znaki już wiosną staną na ulicy Krzywoustego.

QUIZ. Tych słów nie zna nikt! Trzeba być geniuszem, żeby rozwiązać ten test

Pytanie 1 z 15
Finisaż to:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 17.12 (Goście: Marek Borowski - senator KO oraz dr hab. Bartłomiej Biskup - politolog, UW) Sedno Sprawy: Janusz Kowalski