Rozwód

i

Autor: freepik

Dolny Śląsk

W tych dolnośląskich miastach mieszka najwięcej rozwodników. Tutaj rozwodzi się najwięcej par

2023-11-17 12:04

Z roku na rok rośnie liczba rozwodów małżeństw w Polsce. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w 2002 roku odsetek rozwódek i rozwodników wynosił 3,8 procent, a w 2021 roku był już na poziomie 7,6 procent. W jakich dolnośląskich miastach jest najwięcej rozwodników? Sprawdzamy!

Dane dotyczące liczby rozwodów w Polsce skompilowano na podstawie ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego. Wszystko to w oparciu o deklaracje składane przez obywateli.

Z danych zgromadzonych przez portal polskawliczbach.pl wynika, że największy odsetek osób po rozwodzie zamieszkuje województwo dolnośląskie 9,5% (10,4% rozwódek i 8,5% rozwodników), a najmniejszy zamieszkuje województwo podkarpackie 5,0% (5,5% rozwódek i 4,6% rozwodników).

W zestawieniu województw z największym odsetkiem rozwodów w Polsce znalazły się oprócz Dolnego Śląska:

  • Województwo zachodniopomorskie: 9,4% (10,3% rozwódek oraz 8,5% rozwodników)- Województwo lubuskie: 9,0% (9,8% rozwódek oraz 8,1% rozwodników)
  • Województwo warmińsko-mazurskie: 8,9% (9,7% rozwódek oraz 8,1% rozwodników)
  • Województwo łódzkie: 8,6% (9,5% rozwódek oraz 7,6% rozwodników)
  • Województwo śląskie: 8,0% (8,7% rozwódek oraz 7,2% rozwodników)

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny do najczęstszych przyczyn rozwodów w naszym kraju zalicza się niezgodność charakterów, niedochowanie wierności małżeńskiej, a także uzależnienie od alkoholu. Jednak małżeństwa rozpadają się także z powodu problemów finansowych, nagannego stosunku do członków rodziny, dłuższej nieobecności, czy różnic światopoglądowych.

Najrzadziej według danych GUS wskazywane są hazard, narkotyki oraz trudności mieszkaniowe.

Rozwód małżeński – co trzeba wiedzieć?

Rozwód to w rzeczywistości rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego przez sąd. Następuje na wniosek jednego lub obojga małżonków.

Rozwody dzielimy na dwa typy:

  • rozwód z orzeczeniem o winie - sąd może zasądzić alimenty od osoby, przez którą ustaje związek małżeński na korzyść poszkodowanej osoby;
  • rozwód bez orzekania o winie - małżonkowie zrzekają się praw roszczeniowych w stosunku do drugiej osoby.

W tych dolnośląskich miastach mieszka najwięcej rozwodników. Tutaj rozwodzi się najwięcej par