Podróże

Z Wrocławia na weekend. Drogą stu zakrętów w kierunku Białych Skał

2023-11-16 19:50

W weekend zachęcamy do spędzenia wolnego czasu w Górach Stołowych. Proponowana trasa wiedzie przez kilka ciekawych szczytów, m.in. Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały, które przypominają znane czeskie Adrszpaskie Skały. Po drodze zobaczymy wiele bajecznych formacji skalnych, jak np. piaskowcowe baszty i filary, które tworzą skalny mur.

Naszą wyprawę zaczynamy w Kudowie-Zdroju. Z samego rana wyruszamy „Szosą Stu Zakrętów” w kierunku Gór Stołowych. To malownicza trasa , która łączy miejscowości Kotliny Kłodzkiej - Radków i Kudowę- Zdrój. Samochód zostawiamy na parkingu na Lisiej Przełęczy i idziemy w góry.

Wspaniała trasa z widokiem na Góry Stołowe i Góry Orlickie

Górską wycieczkę rozpoczynamy na wysokości 798 m n.p.m. idąc po niebieskim szlaku, a pierwszym punktem jest Narożnik (849 m n.p.m.). Warto zatrzymać się tu na punkcie widokowym znajdującym się na półce skalnej. Będziemy mieli uroczy widok na zachodnią część Gór Stołowych, Obniżenie Dusznickie, Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie.

Idąc dalej niebieskim szlakiem dojdziemy do Kopy Śmierci (839 m n.p.m.). Jeśli będziecie mieli tyle szczęścia co my i spadnie śnieg trasa widokowa będzie wręcz bajkowa. Prawie za każdym razem po drodze znajdziecie wysunięte półki skalne, na które można wejść i podziwiać panoramę gór.

Po zejściu z Kopy Śmierci obchodzimy ogromne urwisko, w którym istniał do wczesnych lat XX wieku kamieniołom. Jest to bardzo tajemnicze miejsce. Znajdują się tam rozłupane kawałki piaskowca o regularnych kształtach, a także elementy gotowe do budowy jak np. kolumny. Bardzo blisko kamieniołomu znaleźliśmy zsuwnie pochyłą, którą spuszczano na dół gotowe bloki kamienne.

Białe Ściany przypominające Adrszpaskie Skały

Kolejnym punktem na trasie są Skały Puchacza, które przypominają kamienne bastiony. Stąd zobaczymy rewelacyjny widok na Góry Orlickie. Następnie wchodzimy na szlak zielony w stronę Karłowa i idziemy 2 km do rozwidlenia z żółtym szlakiem. To pierwsza część podróży, która jest bardzo spokojna i wygodna. Przejdziemy następnie wąską kładką, która w prostej linii ma ok 400 metrów długości. Jej zadaniem jest ułatwić przejście po torfowisku.

W kolejnym etapie dochodzimy do Białych Skał (780-800 m n.p.m.). Tutaj poświęciliśmy chwilę na zwiedzenie skupiska skał. Po spędzeniu kilkunastu minut ruszamy dalej szlakiem żółto-zielonym na północ.

Białe Skały są też nazywane Białymi Ścianami i przypominają popularniejsze czeskie Adrszpaskie Skały. To zgrupowanie skał piaskowcowych o białawym zabarwieniu, które osiągają wysokość od 20 do 30 metrów. Tutaj zobaczymy pasmo skał ciągnące się przez ok. 1 km.

Dalej idąc żółtym szlakiem będziemy mieli jeszcze do zobaczenia Wiszącą Skałę. Po ok. 3 godzinach i przejściu 6,7 km wracamy do parkingu na Lisiej Przełęczy.

Pod koniec wycieczki warto też odwiedzić Jęzor Teściowej, zwany też Stroczym Zakrętem. To nietypowy zawijas na drodze nr 387, niedaleko granicy z gminą Radków. Miejsce jest nietypowe z dwóch powodów - składa się z dwóch ostrych zakrętów, o łącznie 360 stopniach odchylenia, a różnica wysokości to 40 metrów. Pomiędzy ostrymi zakrętami warto przejść się na piechotę, aby zobaczyć dwie skalne maczugi.

Przy jednym z zakrętów jest parking, z którego można się udać na zwiedzanie Radkowskich Skał i Filarów Skalnych. Radkowskie Skały to formy skalne typowe dla całych Gór Stołowych wzniesione pionowo. Tworzą ciąg piaskowcowych baszt i filarów, które uformowały się w skalny mur. Znajdują się na nich liczne drogi wspinaczkowe.

Trasa pełna wywróconych drzew i bąbli w skałach

Podczas naszej wędrówki z pewnością nie jeden raz zobaczymy wystające korzenie przewróconych drzew. Tak się stało w wyniku działania wiru powietrznego, który występuje punktowo. Na skalnym szlaku będzie też okazja do zobaczenia różnej wielkości bąbli w skałach. To pozostałość po gazach uwięzionych w skale piaskowcowej, które powstały miliony lat temu. W Górach Stołowych możemy je zobaczyć m.in. na Szczelińcu Wielkim oraz Kopie Śmierci.

Z Wrocławia na weekend. Drogą stu zakrętów w kierunku Białych Skał