Ulewy i alarmy przeciwpowodziowe na Dolnym Śląśku! Padać na razie nie przestanie

i

Autor: Facebook/ Alert Dolny Śląsk

Ulewy i alarmy przeciwpowodziowe na Dolnym Śląsku! Padać na razie nie przestanie [ZDJĘCIA, NAGRANIA]

2022-08-22 8:28

W związku z przekroczeniem stanów alarmowych na trzech rzekach w gminie Marcinowice na Dolnym Śląsku ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. IMGW prognozuje, że intensywne opady mogą jeszcze zwiększyć poziom wód. Zamknięto niektóre drogi w gminie. Dużo problemów jest też w gminie Sobótka, gdzie rzeka Czarna Woda wypływa z wałów. Zalane zostało także centrum Dzierżoniowa.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował, że w związku z przekroczeniem stanów alarmowych na rzekach wójt gminy Marcinowice ogłosił w niedzielę alarm przeciwpowodziowy w gminie.

Przekroczenia są notowane na rzece Czarna Woda, w górnym biegu Bystrzycy przed zbiornikiem wodnym w Mietkowie oraz na rzece Strzegomce. IMGW prognozuje, że intensywne opady mogą jeszcze podwyższyć poziom wody w tych rzekach. Prognozę wystąpienia tego zjawiska oszacowano na 90 proc.

Czarna Woda występuje z wałów, dlatego też zamknięto kilka dróg wewnętrznych w gminie w miejscowościach: Zebrzydów, Wiry, Wirki, Mysłaków, Kątki.

Ulewy i podtopienia na Dolnym Śląsku. Interwencje strażaków

W niedzielę od godz. 8 rano strażacy interweniowali 103 razy - głównie dwóch powiatach wrocławskim i świdnickim.

"Największy problem w powiecie wrocławskim to rzeka Czarna Woda, która przepływa w rejonie Sobótki, Rogowa Sobóckiego i w tym rejonie z powodu intensywnych opadów wypływa z wałów” - powiedział dyżurny.

W niedzielę 8 razy strażacy interweniowali też w Dzierżoniowie, w którym w sobotę wieczorem na metr kwadratowy spadło ponad 50 mm deszczu. Doszło tam do wielu podtopień i zalań w centrum miasta, bo z powodu wysokiego stanu wody w rzece Piławie woda przez kilka godzin nie spływała m.in. z ul. Kopernika, ul. Brzegowej i ul. Kilińskiego. Zalane zostały tam auta osobowe i autobus.

Najgroźniejszy wypadek zanotowane w Górze na północy regionu, gdzie na ul. Głogowskiej drzewo spadło na zaparkowany samochód i latarnię. Nikt nie ucierpiał.

Służby wydały alert, że na Dolnym Śląsku w poniedziałek przewidziane są wciąż intensywne opady deszczu, co może spowodować wzrost stanu wody w rzekach i podtopienia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!