Tyle zapłacisz za pokój w akademiku we Wrocławiu. Ceny przekraczają nawet 1500 zł

i

Autor: Facebook.com/ Uniwersytet Wrocławski, fot. Jakub Migdałek - Fotografia z drona

Dla studentów

Tyle zapłacimy za pokój w akademiku we Wrocławiu. Ceny przekraczają nawet 1500 zł

2024-07-10 13:41

9 lipca 2024 roku poznaliśmy wyniki matur. Tegoroczni absolwenci szkół średnich myślą już, na jakie studia pójść. Nie tylko wybór kierunku jest dla nich najtrudniejszy. W głowach przyszłych studentów pojawia się pytanie, ile kosztuje pokój w akademiku. We Wrocławiu do dyspozycji uczniów uczelni wyższych jest aż dziewięć tysięcy miejsc w akademikach. Sprawdź, ile za nie zapłacimy.

Ile kosztuje pokój w akademiku we Wrocławiu? 

We Wrocławiu do dyspozycji studentów największych publicznych uczelni jest około dziewięć tysięcy miejsc w akademikach. Średnio około 20 proc. z nich jest dla studentów pierwszego roku. Ceny za miejsce w pokoju różnią się w zależności od standardu. Trzeba jednak liczyć, że zapłacimy od 450 do nawet 1533 zł za miesiąc

Na Politechnice Wrocławskiej ceny zaczynają się od 500 zł miesięcznie

- Mamy dziewięć akademików, a w nich około 2,8 tys. miejsc. Najwięcej miejsc znajduje się w 10-piętrowych budynkach położonych u zbiegu ul. Wittiga i Wróblewskiego, stanowiących odrębne osiedle, zwane potocznie Wittigowem. To rodzaj miasteczka studenckiego z własnym zapleczem i terenem rekreacyjnym - mówi Michał Ciepielski z Politechniki Wrocławskiej, w rozmowie z PAP. 

Nieco drożej jest na Uniwersytecie Wrocławskim. Ceny zaczynają się od 630 zł za miesiąc, jednak w tych akademikach są też pokoje dwuosobowe

- Pokoje w układzie modułowym są w DS Kredka, DS Ołówek (moduł składa się z dwóch pokoi ze wspólną kuchnią, przedpokojem oraz łazienką - prysznic, toaleta i umywalka) i w DS Dwudziestolatka (moduł składa się z dwóch pokoi połączonych wspólnym korytarzem i łazienką; kuchnie wspólne). W DS Parawanowiec i DS Słowianka na każdym piętrze znajdują się: 2-3 kuchnie i 2-3 łazienki - przekazała Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, w rozmowie z PAP. 

Nie tylko standard jest ważny w kontekście wyboru domu studenckiego. Istotna jest również lokalizacja. Większość akademików we Wrocławiu znajduje się w atrakcyjnych częściach miasta, blisko uczelni, co jest jednym z najważniejszych aspektów dla studentów.

Niemal tysiącem miejsc dysponuje Uniwersytet Ekonomiczny. Gdy są wolne miejsca, skorzystać mogą z nich także studenci innych uczelni. Ceny za pokój mieszczą się w granicach 780 - 1300 zł, w zależności od standardu. 

Czy będą nowe akademiki we Wrocławiu?

Wrocławskie uczelnie nie podzieliły się planami dotyczącymi nowych akademików. Prowadzone są jednak remonty, dzięki którym standard jest coraz wyższy. Remont ma za sobą m.in. należący do Uniwersytetu Przyrodniczego dom studencki "Arka", gdzie są 352 miejsca. Łącznie uczelnia dysponuje niemal 1580 miejscami w sześciu domach studenckich.

- W chwili obecnej ceny w domach studenckich, zależnie są od standardu pokoi i budynku, wynoszą od 675 zł do 1533 zł za jedynkę oraz od 654 zł do 981 zł za dwójkę. Od października ceny ulegną zmianie, ale z pewnością nie będzie to duża podwyżka. Nowy cennik jest obecnie negocjowany z samorządem studenckim - podała Małgorzata Moczulska z Uniwersytetu Przyrodniczego, w rozmowie z PAP. 

Spory remont planowany jest też przez Uniwersytet Medyczny. Obecnie uczelnia dysponuje dwoma domami studenckimi - Bliźniak (702 miejsca) i Jubilatka (212 miejsc). Ten większy jednak wkrótce zostanie zamknięty.

- Z powodu fatalnego stanu technicznego DS Bliźniak uczelnia od dawna starała się pozyskać środki na remont. Udało się to w maju 2024 roku, pieniądze z KPO pozwolą na jego gruntowny remont. Dlatego akademik zostanie zamknięty i wkrótce rozpoczną się prace remontowe: przebudowa pokoi 3-osobowych na pokoje 2-osobowe z łazienkami i aneksami kuchennymi. Będą dostępne również apartamenty - przekazała Katarzyna Sudnik z Uniwersytetu Medycznego, w rozmowie z PAP. 

Remont potrwa rok. Katarzyna Sudnik zaznaczyła, w rozmowie z PAP, że do tej pory każdego roku zostawało około 200 wolnych miejsc, więc przebudowa nie wpłynie negatywnie na dostępność pokoi. Te, które są dostępne, będą od października o około 10 proc. droższe niż przed rokiem. Miesięcznie studenci będą musieli zapłacić od 500 do 700 zł za miesiąc, w zależności od rodzaju pokoju.

Dłużej na remont będą musieli poczekać studenci Akademii Wychowania Fizycznego. Ma on zacząć się tuż po zakończeniu kolejnego roku akademickiego, czyli w 2025 roku. Obecnie uczelnia dysponuje 547 miejscami. Najtańsze zaczynają się już od 450 zł na miesiąc w pokoju czteroosobowym, na najdroższe trzeba wydać 1300 zł.

WSB-NLU w Nowym Sączu buduje akademik

Takie studia kończyły polskie gwiazdy!

Pytanie 1 z 11
Jakie wykształcenie ma gwiazda TVN, Małgorzata Rozenek-Majdan ?