Ciekawostki

To największa wieś na Dolnym Śląsku. Jest tuż pod Wrocławiem

2024-07-16 15:05

Która wieś na Dolnym Śląsku jest największa? Dla wielu osób ta miejscowość jest integralną częścią Wrocławia. Znajduje się w gminie Długołęka i jest też jedną z największych wsi w całej Polsce.

Na terenie Dolnego Śląska jest ponad 2350 wsi, z czego najwięcej, bo aż 51 znajduje się w gminie Milicz. Największa wieś województwa dolnośląskiego położona jest w powiecie wrocławskim w gminie Długołęka.

To największa wieś w województwie dolnośląskim. Mieszka tam ponad 10 tysięcy osób

Zgodnie z najnowszymi statystykami Narodowego Spisu Powszechnego to właśnie Kiełczów w gminie Długołęka jest największą wsią na Dolnym Śląsku pod względem ludności. Mieszkają tam 10 572 osoby. Miejscowość położona blisko Wrocławia cały czas się rozrasta, wciąż powstają nowe osiedla domków jednorodzinnych. Wioska przyciąga też inwestorów. W Kiełczowie jest sporo firm z branży motoryzacyjnej – przede wszystkim warsztaty samochodowe oraz wulkanizacyjne. Od wielu lat działa też firma specjalizująca się w branży wędkarskiej, która produkuje spławiki.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1335 roku. Wówczas wioska znana była jako Villa Wigandi, w kolejnych latach nazwę zmieniano na Wygandisdorf (1346 r.), Wygandi villa (1376 r., od patrona-założyciela o imieniu Wygand). Używano również nazwy Kielcow, a przed II wojną światową wieś nosiła nazwę Gross Weigelsdorf.

W Kiełczowie zobaczymy klasycystyczny wiejski kościół wybudowany w latach 1791–1792 na resztkach cmentarza. Obecnie pełni rolę kościoła parafialnego parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Z Wrocławia do Kiełczowa można dojechać autobusem komunikacji miejskiej nr 911.

Mieszkańców stale przybywa

Z ciekawostek warto przypomnieć, że w ciągu 10 lat liczba mieszkańców Kiełczowa wzrosła prawie trzykrotnie. Jeszcze w 2011 roku, z danych Narodowego Spisu Powszechnego, wioska liczyła zaledwie 3 750 osób. Dziś, tak naprawdę może tam mieszkać więcej osób niż podają najnowsze statystyki NSP. Według szacunków, włączając osoby, które mieszkają „nieformalnie”, w Kiełczowie może być nawet 15 tysięcy mieszkańców.

To największa wieś na Dolnym Śląsku. Jest tuż pod Wrocławiem

Quiz. Rozpoznaj powiat po nazwie miejscowości na Dolnym Śląsku. Zdobędziesz 15/15?

Pytanie 1 z 15
Nowa Ruda to miasto w powiecie: