To koniec Volvo we Wrocławiu. Znana firma zniknie w oka mgnieniu

i

Autor: Janusz Jakubowski/flickr

Wrocław

To koniec Volvo we Wrocławiu. Co z pracownikami? Znamy wysokość odprawy!

2023-05-25 11:40

Firma Volvo Buses zdecydowała zamknąć swoją fabrykę autobusów we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku. Działalność fabryki ma być stopniowo wygaszana. Firma podpisała list intencyjny, według którego nieruchomość trafi do Vargas Holding. Jak podaje Business Insider, odprawy dla pracowników będą naprawdę bardzo sowite.

W czwartek, 16 marca, Volvo Buses wydało komunikat o planowanych zmianach swojego modelu biznesowego w Europie. Firma skupi się teraz na produkcji podwozi. Razem z innymi, zewnętrznymi producentami nadwozi Volvo Buses chce zaoferować klientom pełną gamę autobusów miejskich i międzymiastowych oraz autokarów dla segmentu premium.

Sowite odprawy dla pracowników Volvo

W całej sytuacji można odnieść wrażenie, że najwięcej stracą pracownicy, jednak okazuje się, że Volvo potrafi zadbać o "swoich ludzi". Jak podaje Business Insider, oprócz przysługującej na mocy ustawy odprawie, firma zdecydowała się dołożyć również coś od siebie. Volvo wypłaci swoim pracownikom dodatkowe 3 600 zł brutto za każdy rok pracy. 

Odprawa pieniężna na mocy ustawy przewiduje:

  • 1-miesięczne wynagrodzenie brutto pracownika, jeśli pracował w firmie krócej niż 2 lata
  • 2-miesięczne wynagrodzenie brutto pracownika, jeśli pracował w firmie od 2 do 8 lat
  • 3-miesięczne wynagrodzenie brutto pracownika, jeśli pracował w firmie ponad 8 lat

W takim wypadku, jeśli ktoś w Volvo pracował np. 10 lat, to przysługuje mu trzykrotność wynagrodzenia miesięcznego, a także 10 x 3 600 zł od samej firmy. Wieloletni pracownicy mogą dostać więc nawet ponad 40 000 zł! 

Volvo Buses zamyka się we Wrocławiu. Firma zniknie w 2024 roku

Zamknięcie wrocławskiej fabryki wynika właśnie z zaplanowanych zmian. Firma ze stolicy Dolnego Śląska zniknie w pierwszym kwartale 2024 roku. 

„Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność” - powiedziała Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

Volvo w pełni swoich stosunków z Wrocławiem nie zerwie. W stolicy Dolnego Śląska wciąż pozostanie kilka istotnych dla firmy działów, jak np. Volvo Group Digital & IT.

Pracę w Volvo straci nawet 1500 osób

Jak podaje firma, w całej Polsce Volvo zatrudnia około 3600 pracowników, jednak około 1500 straci pracę w Volvo Buses. 

"Obecnie w oddziałach Grupy Volvo w Polsce, poza Volvo Buses, zatrudniamy ponad 2100 osób. Pozostaną one nadal zatrudnione w naszej firmie i będą świadczyć swoją pracę w ramach Grupy Volvo. Będziemy również wspierać Volvo Buses, jej pracowników i Vargas Holding podczas procesu dezinwestycji" - zaznaczył Mirosław Kraner, prezes Volvo Polska.

Volvo sprzeda swoje nieruchomości. Trafią one do Vargas Holding

W komunikacie firmy przekazano również, że Volvo podpisało list intencyjny, według którego ma sprzedać swoje nieruchomości. Nabywcą zostanie Vargas Holding, który ma z kolei w planach rozbudowę zakładu produkcyjnego we Wrocławiu. Dodatkowo, Vargas Holding ma w planach zaoferować zatrudnienie pracownikom Volvo Buses. Niestety, propozycja ta nie będzie dotyczyła wszystkich.

Czym zajmuje się Vargas Holding?

Vargas Holding to szwedzki inwestor z doświadczeniem w budowaniu firm, które przeciwdziałają zmianom klimatycznym.

„W Vargas stale analizujemy możliwości przyspieszenia dekarbonizacji i wejścia w nowe branże i projekty przemysłowe. Nasze najnowsze przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Mając to na uwadze, jesteśmy pod wrażeniem zarówno obiektów, jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników zakładu we Wrocławiu” - powiedział Carl-Erik Lagercrantz, dyrektor generalny Vargas Holding.